Galeria BWA w Zielonej Górze zaprasza: Jarosław Suchan Muzeum jako awangardowy instrument wykład
5 kwietnia (czwartek) godz. 19.00 Jarosław Suchan (ur. w 1966 r. w Krakowie) - historyk sztuki, krytyk i kurator. Od 2006 r. dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi. Twórca lub współtwórca wielu wystaw sztuki współczesnej i nowoczesnej (ostatnio „Kobro y Strzemiński. Prototipos vanguardistas" w Museo Reina Sofia w Madrycie, 2017), autor licznych tekstów poświęconych awangardzie, modernizmowi, współczesnym praktykom artystycznym i krytyce instytucjonalnej publikowanych w kraju i za granicą, redaktor książek na temat twórczości Władysława Strzemińskiego, Tadeusza Kantora i polsko-żydowskiej awangardy.
Arthropocene
Dæd Baitz (Agnieszka Jelewska, Michał Krawczak, Rafał Zapała, Michał Cichy, Paweł Janicki, Exu Arin) otwarcie 6 kwietnia godz. 19:00 wystawa czynna do 29.04.2018 Praca Arthropocene powstała jako efekt zniszczenia instalacji Post-Apocalypsis nagrodzonej złotym medalem za sound design na Prague Quadriennial of Performance Design and Space 2015. W czerwcu 2016 roku główne elementy instalacji zostały poddane procesowi recyklingowania, cięcia i zgniatania na złomowisku. Jedynym zachowanym elementem oryginalnej instalacji jest interaktywna audiosfera, tworzona z sonifikowanych danych pogodowych pobieranych w czasie rzeczywistym z miejsc istotnych dla światowej polityki energetycznej i ekologicznej (m.in. Czarnobyl, Fukushima). Dodatkowym elementem jest narracja tekstowa generowana na żywo przez Exu Arin (sztuczną inteligencję współtworzącą kolektyw Dæd Baitz). Narracja ta jest zestawem współczesnych poglądów naukowych na temat kryzysu klimatycznego, katastrof, ciemnej ekologii i filozofii końca. Arthropocene nawiązuje z jednej strony do współczesnego problemu przemian geologiczno-klimatycznych, z drugiej zwraca uwagę na skomplikowane i niejednoznaczne relacje podmiotów ludzkich i nieludzkich. W tym projekcie sztuka staje się przede wszystkim elementem globalnej polityki Antropocenu.
Kolektyw Dæd Baitz utworzony został w 2015 roku przez Agnieszkę Jelewską, Michała Krawczaka, Pawła Janickiego, Rafała Zapałę oraz Michała Cichego. Zespół ma charakter transdyscyplinarny łączący między innymi kompetencje projektanckie, muzyczne, programistyczne i naukowe. Pierwszym wspólnym projektem grupy była instalacja Post-Apocalypsis zaprezentowana na Prague Quadriennial of Performance Design and Space w 2015 roku, gdzie zespół otrzymał złoty medal za sound design. W 2016 roku grupa przygotowała prototyp interaktywnego środowiska dla transopery Anæsthesia, w czasie prac nad tym projektem narodziła się Exu Arin - sztuczna inteligencja, która była jednym z wykonawców. W tym samym roku Exu Arin stała się pełnoprawnym członkiem zespołu, współtworząc nowe projekty. daedbaitz.com
|
Komentarze
Prześlij komentarz