Jak rozmawiać (z dziećmi) o sztuce współczesnej? [20.04]



Zapraszamy na spotkanie "Jak rozmawiać (z dziećmi) o sztuce współczesnej?", w którym wezmą udział Ewa Stiasny z Wydawnictwa Dwie Siostry, oraz Sebastian Cichocki, Łukasz Gorczyca i Ewa Solarz, autorzy książek o sztuce dla dzieci. Zaprosiliśmy do rozmowy twórców książek, które są jednocześnie: świetnym źródłem informacji o współczesnych sztukach wizualnych, niezbędnikiem każdego pedagoga, który chce przybliżyć ten temat swoim uczniom, wreszcie - pomocnikiem rodzica we wprowadzaniu swoich dzieci w świat sztuki.

Sebastian Cichocki („S.Z.T.U.K.A." ilustracje A. i D. Mizielińscy), Łukasz Gorczyca („Bałwan w lodówce", il. Krzysztof Gawronkiewicz, wyd. FSP ING) i Ewa Solarz ("D.E.S.I.G.N." il. A. i D. Mizielińscy) to kuratorzy i fachowcy w tworzeniu wystaw sztuki współczesnej. Wiedzą jednocześnie, jak opowiadać o niej tak, by zainteresować nią również bardzo młodych odbiorców. W trakcie spotkania autorzy książek opowiedzą o ich powstawaniu i swoich sposobach rozmowy z widzami a Ewa Stiasny zaprezentuje działalność Wydawnictwa Dwie Siostry oraz przeprowadzi warsztaty plastyczne.

26 marca 2018 w Bolonii podczas największych targów książki dziecięcej na świecie, Bologna Children's Book Fair, Wydawnictwo Dwie Siostry ogłoszone zostało Najlepszym Europejskim Wydawcą Dziecięcym Roku.

Kuratorką spotkania jest Małgorzata Dobrucka.


Ewa Stiasny
współzałożycielka wydawnictwa Dwie Siostry, projektuje i ilustruje książki. m.in. opowiadania Toona Tellegena i Mikołaja Łozińskiego. 

Sebastian Cichocki
napisał książkę S.Z.T.U.K.A. (ilustracje A. i D. Mizielińscy) - o sztuce, w której zamiast tradycyjnych obrazów czy rzeźb znajdziemy wielodniowe spacery, sadzenie lasu, rozmowy ze zwierzętami, krojenie budynków, wybuchy, pływanie tratwą i wiele innych niesamowitych historii. Przedstawiając dzieciom 50 dzieł wybitnych artystów współczesnych, Sebastian Cichocki pokazuje, że sztuka może być niesamowitą przygodą, a artysta - czarodziejem, który przemienia rzeczywistość. (cyt. za www.wydawnictwodwiesiostry.pl) 
Sebastian Cichocki jest socjologiem, kuratorem i krytykiem sztuki, zastępcą dyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Zrealizował wiele wystaw w galeriach w Polsce i na świecie (m.in. w Pawilonie Polskim na 52. i 54. Biennale Sztuki w Wenecji.). Jest autorem licznych tekstów krytycznych, literackich, opracowań redakcyjnych książek i katalogów.

„Bałwan w lodówce" to książka
Łukasza Gorczycy (ilustracje Krzysztof Gawronkiewicz, wyd. Fundacja Sztuki Polskiej ING). Czy obraz albo rzeźbę da się stworzyć ze śmieci? Co robi bałwan w lodówce? Czy taśma klejąca może być dziełem sztuki? Dlaczego warto czasem stanąć na głowie? Po co artystki obierają ziemniaki i czy kasują bilety? Tego wszystkiego - i wielu innych rzeczy! - dowiemy się z „Bałwana w lodówce", pełnej humoru opowieści o przygodach dwójki dzieci, które poznają twórczość wybitnych współczesnych artystów (a czasem także ich samych). Błyskotliwy tekst znawcy sztuki Łukasza Gorczycy uzupełniająznakomite ilustracje Krzysztofa Gawronkiewicza, cenionego twórcy komiksów.
(ze strony www.wydawnictwodwiesiostry.pl) 
Łukasz Gorczyca jest krytykiem sztuki, kuratorem wystaw, pisarzem, współwłaścicielem jednej z najważniejszych polskich prywatnych galerii sztuki współczesnej "Raster" (z Michałem Kaczyńskim). Jest jedną z najważniejszych postaci w polskim świecie sztuki po 1989 roku.

Książka
Ewy Solarz - "D.E.S.I.G.N." (ilustrowana przez Aleksandrę i Daniela Mizielińskich) - to pasjonujący przegląd 69 najciekawszych projektów wzornictwa przemysłowego z ostatnich 150 lat - od klasycznych po najbardziej zwariowane. Większość z nich to ikony designu zaprojektowane przez najwybitniejszych projektantów - od Le Corbusiera po Philippe'a Starcka."D.E.S.I.G.N." bawi, zadziwia i uwrażliwia na estetykę i formę otaczających nas przedmiotów. Pozwala zrozumieć, że każdą rzecz można zaprojektować na tysiąc różnych sposobów. Udowadnia, że wyobraźnia projektantów nie zna granic. I pokazuje, jak fascynującym zajęciem jest projektowanie.
Ewa Solarz ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Przez wiele lat pracowała jako dziennikarka w magazynie "Dom &Wnętrze". Tworzy internetowy poradnik wnętrzarski www.domplusdom.pl."D.E.S.I.G.N." jest jej pierwszą książką. Ostatnio zrealizowała w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki wystawę dla dzieci "Wszystko widzę jako sztukę". (biogram i opis za wydawnictwodwiesiostry.pl)
 

więcej informacji  

--


Galeria BWA | Al. Niepodległości 19 | 65-048 Zielona Góra | Tel./Fax 0048 68 325 37 26 | www.bwazg.pl | bwa@bwazg.pl | fb.com/bwazielonagora
Godziny otwarcia | wtorek-sobota 12-19 | niedziela: 11-17 | poniedziałek: nieczynne

Galeria BWA jest finansowana przez Urząd Miasta Zielona Góra

Jeśli nie chcesz otrzymywać materiałów promocyjnych od galerii BWA w Zielonej Górze możesz zrezygnować wysyłając pusty e-mail na ten adres w temacie umieszczając: NIE

Komentarze

Popularne posty