Koniec festiwali muzycznych w woj. lubuskim- część I- festiwale reggae
Burning Sun Reggae Festiwal (ostatni raz w 2016 r.)
Zielona Góra One Love Stage (ostatni raz w 2006 r.)
Pytania do Jacka Wójcickiego z Agencji Prasowej Merkuriusz- likwidacja festiwalu Reggae nad Wartą
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
Ewa Sadowska-Cieślak
Rzecznik Prasowy
Urząd Miasta Gorzowa Wlkp.
ul. Sikorskiego 3-4, 66-400 Gorzów Wlkp.
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
Szanowny Panie,
W odpowiedzi na Pana pytanie dotyczące organizacji „Reggae nad Wartą" uprzejmie informuję, że skrócenie imprezy do jednego dnia jest efektem etapu przejściowego, którego celem jest wypracowanie przez Miejskie Centrum Kultury (organizatora imprezy) nowej formuły. „Reggae nad Wartą" jest bezsprzecznie jedną z najbardziej znaczących i rozpoznawalnych imprez, realizowanych od lat w naszym mieście i nikt tego faktu nie podważa. Zdaniem organizatora potrzebna jest jednak odmiana, która zapewni rozwój i zwiększy zainteresowanie odbiorców. W opinii organizatora tegoroczna lista wykonawców, zadowoli zarówno młodszych jak i wytrawnych fanów. Grubson rapowo, Habakuk to już legenda, natomiast Marcus Gad to połączenie korzeni z nowoczesnością. Miejskie Centrum Kultury planuje zatem kilka godzin muzycznej zabawy, która tak naprawdę zwyczajowo zwana była Festiwalem. Organizatorom „Reggae nad Wartą" nie chodzi o rywalizację i nagrody, tylko o wspólne przeżywanie muzyki, niosącej tylko i wyłącznie pokojowe przesłanie.Tegoroczny koncert według samych realizatorów jest eksperymentem, poszukiwaniem odpowiedniej formuły, w związku ze zmieniającymi się trendami i potrzebami odbiorców.
Z poważaniem
Krzysztof Weber
Szanowny Panie,
przesyłam uzupełnienia na zadane pytania do treści odpowiedzi przesłanej przez Pana Krzysztofa Webera w dn. 14 lipca br.
- jeszcze jedno pytanie- dlaczego w 2016 roku zmieniono nazwę festiwalu mającego 28 lat tradycji, i zmniejszono jego długość do 1 dnia?
Skrócenie imprezy i jej nazwy do jednego dnia jest efektem etapu przejściowego, którego celem jest wypracowanie przez Miejskie Centrum Kultury (organizatora imprezy) nowej formuły. „Reggae nad Wartą" jest bezsprzecznie jedną z najbardziej znaczących i rozpoznawalnych imprez, realizowanych od lat w naszym mieście i nikt tego faktu nie podważa. Zdaniem organizatora potrzebna jest jednak odmiana, która zapewni rozwój i zwiększy zainteresowanie odbiorców. W opinii organizatora tegoroczna lista wykonawców, zadowoli zarówno młodszych jak i wytrawnych fanów. Grubson rapowo, Habakuk to już legenda, natomiast Marcus Gad to połączenie korzeni z nowoczesnością. Miejskie Centrum Kultury planuje zatem kilka godzin muzycznej zabawy, która tak naprawdę zwyczajowo zwana była Festiwalem. Organizatorom „Reggae nad Wartą" nie chodzi o rywalizację i nagrody, tylko o wspólne przeżywanie muzyki, niosącej tylko i wyłącznie pokojowe przesłanie. Tegoroczny koncert według samych realizatorów jest eksperymentem, poszukiwaniem odpowiedniej formuły, w związku ze zmieniającymi się trendami i potrzebami odbiorców.
Dlaczego brakuje znanych europejskich gwiazd?
Temat dotyczący gwiazd, które będą zapraszane do Gorzowa pozostaje otwarty i zależny od budżetu imprezy, nie mniej jednak warto pamiętać o tym, iż na polskiej scenie muzycznej także mamy artystów, którzy cieszą się dużą popularnością i mają grono swoich fanów.
Czy zgodzą się Państwo że festiwal Reggae nad Wartą za obecnej władzy po prostu upadł a winę za upadek najstarszego polskiego festiwalu ponosi aktualna władza w tym mieście?
Organizatorom festiwalu, a w tym także władzom miasta zależy na wypracowaniu najlepszej, a zarazem najatrakcyjniejszej formy imprezy. Konieczne są zmiany, które pozwolą odświeżyć imprezę i jednocześnie zadowolą fanów muzyki reggae.
Dlaczego Gorzów nie organizuje żadnych letnich bardziej popularnych festiwali muzycznych?
W 2015 roku po kilkuletniej przerwie powróciły Dni Gorzowa. W sierpniu odbędzie się w mieście druga edycja Koniec Lata Party. Oprócz wydarzeń kulturalnych, sportowych, edukacyjnych mieszkańcy i goście, którzy w tym czasie odwiedzają Gorzów, uczestniczą też w organizowanych koncertach. Zależy nam na organizacji imprez, które są ogólnodostępne, otwarte oraz przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych, a także atrakcyjnych pod względem programu. Pragnę przypomnieć, że w Gorzowie w okresie letnim odbywa się m.in .Międzynarodowy Festiwal Folk Przystań. W całym kraju znany jest też i transmitowany na antenie ogólnopolskiej Festiwal Romane Dyvesa.
Czy jest możliwy powrót do tej tradycji? Czy władze miasta planują reaktywację tego już dziś zupełnie upadłego festiwalu?
Niewykluczone, obecnie poszukujemy najlepszej formy. Być może całkowicie zmieni ona swoje dotychczasowe założenia, być może będzie to kontynuacja zweryfikowana o nowe pomysły.
W związku z trwającym konkursem na dyrektora Miejskiego Centrum Kultury w Gorzowie liczymy się też z nową koncepcją programową, która zostanie zaproponowana.
W jaki sposób władze miasta zamierzają rozkręcić wakacyjną turystykę?
Obecnie Miasto poszukuje atrakcyjnego produktu turystycznego z wykorzystaniem potencjału m.in. rzeki i starych tramwajów.
Czy władze miasta planują jakieś działania w tym kierunku? Jaki będzie los festiwalu Reggae nad Wartą? Czy pojawią się bardziej znane gwiazdy? Od tego przecież zależy ilość fanów. Czy będzie ogólnopolska kampania reklamowa festiwalu, pole namiotowe i wegańska żywność dla rastafarian?
Formuła festiwalu, repertuar, czy ewentualna kampania reklamowa zostanie wypracowana przez zespół Miejskiego Centrum Kultury z zaproponowanymi sugestiami Miasta.
Z poważaniem
Ewa Sadowska-Cieślak
Dzień dobry,
przesyłam odpowiedź Hanny Błauciak, dyrektora Miejskiego Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp.
Festiwal „ Reggae nad wartą" został zawieszony decyzją zespołu merytorycznego MCK w 2015 roku.
Najważniejsze powody :
1. Wzrost nakładów na zachowanie wysokiego poziomu line up nie przekładał się na wzrost publiczności. Pomimo niezwykle atrakcyjnej ceny biletów budził za małe zainteresowanie.
2. Scena muzyki reggae w ostatnich latach mocno się skomercjalizowała tracąc swój walor kulturowy, honoraria wykonawców zaczęły przekraczać 20 000 zł.
3. W latach 2014-2016 nastąpił przesyt, w następstwie załamanie rynku na muzykę reggae, co zaowocowało zamknięciem szeregu festiwali średniej wielkości.
Uznając, że dedykowany muzyce reggae festiwal jest ważną wartością kulturową, mamy nadzieję na jego reaktywację w przyszłych latach.
Wysłane: poniedziałek, 18 czerwca 2018 08:31
Do: kancelaria
Temat: Pytanie festiwal Reggae nad Wartą
Pozdrawiam,
Michał Iwanowski
Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego
"Oczywiście samorząd województwa przeznacza środki na kulturę dla osób młodych."- proszę o jakiś wykaz tych środków i cel ich przeznaczenia, abym mógł zweryfikować to twierdzenie,
Pozdrawiam,
Michał Iwanowski
Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego
Szanowny Panie, Proszę sprawdzić tytuł- nie ma w nim nic o letnich festiwalach. Tytuł jest o "niepodkległościowych inicjatywach młodzieżowych"- mi chodzi o ten rodzaj kultury który jest apolityczny a nie o festiwale patriotyczne.
Pozdrawiam,
Michał Iwanowski
Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego
Szanowny Panie,
Młodzi ludzie nie zorganizują sami festiwalu, bo sami Państwo założyli - w przesłanym linku- górny pułap dofinansowania na poziomie 10 tys. PLN za co Pan nawet toi-toiów i ochroniarzy nie wynajmnie na niewielki festiwal etc. Czy Pan wie ile kosztuje wynajęcie rozkładanej sceny czy nagłośnienia? A co z warunkami konkursu- jak ma się festiwal do inicjatywy niepodległościowej?
"PolAndRock Festiwal" jest festiwalem stricte z muzyką rock- jak wskazuje nazwa, i ma on charakter imprezy dla osób o mocno konserwatywnych gustach muzycznych- oferuje rock i niewiele więcej. W tym roku w zasadzie wyeliminowano inne gatunki muzyki targetując go - nawet nazwą- stricte i ściśle pod muzykę rock,
Pozdrawiam,
Michał Iwanowski
Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego
Korespondencja z p. Prezydentem miasta Zielona Góra
Petycja do p. Janusza Kubickiego w sprawie letnich festiwali muzycznych z dn. 11.7.2016
Szanowny Pan Janusz Kubicki
Od: Sylwia Gulczyńska <promocja na serwerze slawa (no spam) pl>
Data: poniedziałek, 18 czerwca 2018
Temat: Fwd: Pytanie Sławska Noc Reggae
Do: adam.fularz na wieczorna.pl
Dzień dobry
Nie, w tym roku odbędą się dwie główne imprezy muzyczne. Będzie to Powitanie Lata w Rytmie Disco w lipcu oraz w sierpniu Lato bez Granic, czyli Dni Sławy (zagra na nich Afromental).
--
Pozdrawiam
Sylwia Gulczyńska
Główny specjalista
(..)
Stanowisko ds. Rozwoju Lokalnego
______________________________
Urząd Miejski w Sławie
ul. Henryka Pobożnego 10 / 67-410 Sława
__________________________________________________________________________
Merkuriusz Polski
Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.
Adam Fularz, manager Radiotelewizji
Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A, 65-154 Zielona Góra
Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
E adam.fularz@wieczorna.pl
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764
AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661
Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.
Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.
ZDJĘCIA
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.
WIDEO
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.
Komentarze
Prześlij komentarz