Wniosek o Zielonogórski Park Krajobrazowy- atrakcję na miarę Szprewaldu!
Do Radnych Miasta
---------- Wiadomość przekazana dalej ----------
Od: Adam Fularz <adam na wieczorna.pl>
Data: środa, 15 lipca 2020
Temat: do wiadomości: Wniosek o park krajobrazowy: Stwórzmy Zielonogórski Park Krajobrazowy- atrakcję na miarę Szprewaldu!
Do: kancelaria.ogolna na s. lubuskie.pl
Do wiadomości
---------- Wiadomość przekazana dalej ----------
Od: sekretariat <sekretariat na zpkwl.gorzow.pl>
Data: poniedziałek, 13 lipca 2020
Temat: Wniosek o park krajobrazowy: Stwórzmy Zielonogórski Park Krajobrazowy- atrakcję na miarę Szprewaldu!
Do: Adam Fularz <Adam wieczorna.pl>
Dzień dobry,
W odpowiedzi na Pana e-maila pn. Stwórzmy Zielonogórski Park Krajobrazowy - atrakcję na miarę Szprewaldu!, skierowanego na adres sekretariat zpkwl.gorzow.pl, w dniu 29.06.2020 r., uprzejmie informuję o opinii Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego w przedmiotowej sprawie.
Wskazane w e-mailu obszary znajdują się wokół miasta Zielona Góra. Należy podkreślić, że ww. miejsca w większości przypadków cechują się walorami przyrodniczo-krajobrazowymi, dlatego zostały już objęte różnymi formami ochrony przyrody, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody z 16.04.2004 r.
Na podstawie kontroli terenowej wykonanej w dniu 08.07.2020 r. oraz analizie systemu form ochrony przyrody w Polsce, stwierdzono że przytoczone przez Pana obszary zostały objęte 6 różnymi formami ochrony przyrody. Do najbardziej rozległych z nich należą 3 obszary Natura 2000 oraz 2 obszary chronionego krajobrazu. W dużej ilości, ale małej powierzchniowo stwierdzono użytki ekologiczne oraz pomniki przyrody. Pozostałe formy to zespoły przyrodniczo-krajobrazowe oraz rezerwat przyrody.
Zgodnie z art.16. ust.6 ustawy o ochronie przyrody, grunty rolne i leśne oraz inne nieruchomości znajdujące się w granicach parku krajobrazowego pozostawia się w gospodarczym wykorzystaniu. W związku z tym, pragnę zaznaczyć że powołanie parku krajobrazowego, nie zatrzymuje rozwoju gospodarczego. Zaś na podstawie ustawy o lasach, gospodarka leśna opiera się o Plan Urządzania Lasu, który jest opracowywany co 10 lat dla każdego nadleśnictwa w Polsce. Utworzenie na wskazanych obszarach, tej formy ochrony przyrody, o którą Pan postuluje, nie spowoduje wstrzymania w jej granicach wycinki drzew, ani zmiany w samej gospodarce leśnej. W tym miejscu odniosę się do jednego z Pana zdań o prowadzeniu półlegalnych wycinek. Informuję że jeśli jest Pan świadkiem lub osobą posiadającą wiedzę o takich działaniach, należy zgłosić taki proceder do najbliższej Komendy Policji, gdyż takie potencjalne działania na pewno nie są zgodne z Planem Urządzania Lasu.
Powołanie parku krajobrazowego odbywa się na drodze uchwały sejmiku województwa, po uzgodnieniu z właściwą miejscowo radą gminy, oraz właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska. Ponadto w myśl art. 16 ust. 4d ustawy o ochronie przyrody utworzenie parku krajobrazowego może nastąpić również na wniosek rady gminy, na obszarze której park krajobrazowy miałby zostać utworzony. Aby rozpocząć tą procedurę, należy wyznaczyć nazwę, obszar, przebieg granic, szczególne cele ochrony oraz zakazy właściwe dla tego terenu. Jednak aby te działania mogły nastąpić, obszar musi być dobrze rozpoznany na drodze utworzenia dokumentacji projektowej przyszłego parku, co wiąże się z sporym nakładem czasowym i finansowym, gdyż takie prace wykonuje złożony zespół ekspertów z różnych dziedzin, przez minimum 12 miesięcy.
Reasumując, w opinii Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego, przytoczone przez Pana obszary, w większości cechują się walorami przyrodniczo-krajobrazowymi, jednak zostały one objęte już wieloma formami ochrony przyrody. Utworzenie w tych miejscach dodatkowo parku krajobrazowego, nie wpłynie znacząco na ich dodatkową ochronę, gdyż skutecznie zostały już zabezpieczone pod kątem ochrony zarówno siedlisk jak i gatunków w nich bytujących. Ochronie podlega również krajobraz. Jednocześnie, co zostało wcześniej wyjaśnione, utworzenie tejże formy ochrony przyrody, nie spowoduje zaprzestania działań z zakresu gospodarki leśnej.
Dziękujemy za okazaną troskę i zainteresowanie ochroną przyrody, życzymy powodzenia w podejmowanych działaniach oraz zapraszamy do zwiedzenia lubuskich parków krajobrazowych.
Z poważaniem,
Dawid Karzólewski
Zastępca Dyrektora
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego
ul. Fr. Walczaka 25
tel. (95) 782 20 12 fax (95) 782 20 15
Klauzula RODO
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informujemy, iż: http://www.zpkwl.gorzow.pl/ind
From: Adam Fularz [mailto:Adam wieczorna.pl]
Sent: Monday, June 29, 2020 4:21 PM
To: sekretariat ¡ zpkwl.gorzow.pl
Subject: Wniosek o park krajobrazowy: Stwórzmy Zielonogórski Park Krajobrazowy- atrakcję na miarę Szprewaldu!
do:
Zespół Parków Krajobrazowych województwa Lubuskiego
Wniosek o objęcie Lasu Miejskiego Oderwald ochroną w formie parku krajorazowego
Temat: Stwórzmy z Oderwaldu atrakcję na miarę Szprewaldu!
W nawiązaniu do rozmowy z ubiegłego tygodnia:
Niniejszym, jako osoby zainteresowane środowiskiem, wyrażamy zaniepokojenie stanem przyrody wokół miasta Zielona Góra. Ostatnia dokonana przez nas pobieżna inspekcja lasów wokół miasta pokazała iż wciąż prowadzone są ich półlegalne wycinki w miejscach które są ukryte od oczu opinii publicznej. Ten proceder jest kontynuowany mimo sprzeciwu lokalnej opinii publicznej, co pokazuje iż opinia publiczna nie ma większego wpływu na działania państwowego zarządu lasów.
Dlategoteż postanowiliśmy przystąpić do akcji wytyczania Parku Krajobrazowego. Chcemy, by formalnie powstał tutaj park krajobrazowy, który będzie 120-którymś polskim parkiem krajobrazowym. Uważamy, że jest to konieczne by skutecznie chronić lasy wokół miasta przez ich nieostrożnym zniszczeniem ze strony obecnych ich dysponentów- Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.
Ponadto posiadanie wokół miasta Parku Krajobrazowego niebywale zwiększy jego turystyczną atrakcyjność i umożliwi lepsze wykorzystanie jego walorów przyrodniczych. Ze swej strony inicjatorzy oferują chęć wytyczenia nowych tras turystycznych na terenie planowanego parku. Ich zdaniem obecne szlaki turystyczne są wytyczone przez osoby które nie znały dokładnie całego terenu i przez to przechodza przez obszary mniej atrakcyjne turystycznie. Jako przykład podaje się obszar I planowanego parku, gdzie istniejący szlak zupełnie omija najciekawsze miejsca.
Ochroną zostaną objęte: obecnie wycinane obszary lasów na terenach pokopalnianych pomiędzy ul. Wazów, ul. Szafrana, Szosą Kisielińską a ul. Szwajcarską i obwodnicą wschodnią Zielonej Góry (obszar I). Do terenów Parku Krajobrazowego włączony zostanie cały obszar Oderwaldu (ok. 1315 ha), oznaczony jako obszar II, rezerwat leśny „Zimna Woda" koło Zatonia, oraz obszar Wału Zielonogórskiego wraz z pochodzącą z 1902 roku Wieżą Bismarcka (obszar III). Park Krajobrazowy swym zasięgiem obejmie także skansen etnograficzny w Ochli. Cały obszar parku obejmie ok. 2500- 3000 ha.
Inicjatorzy planują iż: wytyczone zostaną nowe szlaki turystyczne, powstaną nowe drewniane i kamienne wieże widokowe, udrożnione zostaną kanały w Oderwaldzie. Chcą by Oderwald miał sieć drożnych kanałów po których turyści byliby przewożeni łódkami, podobnie jak w pobliskim Spreewaldzie po niemieckiej stronie, dużym rezerwacie biosfery który turyści zwiedzają przewożeni łódkami po sieci kanałów.
Przejazdy łódkami po Sprewaldzie są jedną z głównych atrakcji turystycznych Brandenburgii. Chcemy, by w Zielonej Górze przejazdy łódkami po Oderwaldzie urosły również do rangi atrakcji turystycznej na tą skalę. Wg inicjatorów w tym celu konieczne jest udrożnienie kanałów, wbudowanie kilku niewielkich śluz i przebudowa kilku mostków tak by umożliwiały przepłynięcie łódką. Inicjatorzy przypominają iż przejazdy łódkami po Oderwaldzie były już oferowane ludzności przez prywatne podmioty w latach ubiegłych, ale ze względu na zły stan mało drożnych kanałów i trudności związane z brakiem śluz i wywołaną tym faktem koniecznością przenoszeniem łodzi przez spiętrzenia, takie przejazdy nie cieszyły się większą popularnością mimo dużo lepszych walorów przyrodniczych niż w Spreewaldzie.
Inicjatorzy szacują nakłady na maksimum kilkanaście tysięcy PLN dla obszarów I oraz III, oraz na kilkaset tysięcy złotych dla Oderwaldu, gdzie konieczne jest udrożnienie kanałów tworzących przynajmniej jedną trasę turystyczną oraz pozyskanie podmiotów któryby odpłatnie wykonywały przewozy turystyczne łodziami na tych kanałach. Wszelkie prace w tych obszarach muszą zostać podjęte z maksymalnym poszanowaniem środowiska naturalnego. Jak dotychczas dochodziło nawet do dewastacji środowiska naturalnego, np. w Oderwaldzie wycięto niedawno zabytkową dębową aleję wzdłuż drogi z Krępy nad dawną przeprawę przez Odrę.
Wypowiedzi inicjatorów:
Adam Fularz: „Zauważyliśmy że mimo oburzenia opinii publicznej leśnicy dalej bezustannie i potajemnie „podcinają" lasy wokół Zielonej Góry. Uważamy, że obecnie konieczne jest podjęcie zdecydowanych kroków mających na celu ochronę tych terenów przed ich dalszą rabunkową eksploatacją leśną oraz wykorzystanie ich potencjału turystycznego. Chcemy zainteresować tym tematem lokalnych polityków, którzy, mimo różnic politycznych, mogą przekonać się do naszej inicjatywy. Decyzja o utworzeniu parku jest decyzją czysto biurokratyczną i nie pociąga za sobą większych skutków finansowych. Uważamy że Nadleśnictwo Zielona Góra, które na owej decyzji może ucierpieć najbardziej, winno zostać przekształcone w rodzaj zarządu/opieki nad tym parkiem krajobrazowym. Nie chcemy prowadzić do zwolnień, chcemy osiągnąć kompromis w tej sprawie. Wiemy, że nadleśnictwo posiada kompetentne osoby które oprowadzają wycieczki po podzielonogórskich lasach, i wiemy że tego typu działalność będzie jeszcze bardziej przydatna w momencie gdy powstanie Zielonogórski Park Krajobrazowy."
Inicjatorzy chcą by Zielonogórski Park Krajobrazowy stał się częścią Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego. Zachęcają także lokalnych polityków wszystkich opcji politycznych by inicjatywę powstania parku krajobrazowego włączyli do swych programów wyborczych do wyborów samorządowych. Chcą, by cała inicjatywa miała charakter społeczny, odbywając się ponad podziałami politycznymi. Chcą też przeprowadzić zbiórkę podpisów wśród lokalnych osobistości pod apelem do władz o powołanie parku.
Inicjatorzy:
Adam Fularz (wydawca)
Pascale Heliot tel: 600377358
--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl
--
-------
--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl
Komentarze
Prześlij komentarz