FW sprawie "najcenniejszego zasobu bibl. Załuskich"
Mimo że jego charakter jest współcześnie kwestionowany, a treść nieodnaleziona, jesteśmy w stanie obecnie porównać te zapisy z innymi doniesieniami i stwierdzić czy kronika opisuje dzieje opisane przez innych historyków. Miała ona powstać około 350- 400 r.n.e. i zachować się w dobrym stanie.
Adam Fularz
dział starożytności, Merkuriusz Polski, www.merkuriusz.wieczorna.pl
Nakorsza Warmisza kronika z roku 700, na korze spisana, miała być jakimś unikatem: świetnie zachowana, odnaleziona przez rolników, miała jakieś problemy aby wyjść na światło dzienne. Do dziś kwalifikuje się ją w gronie kronik zmyślonych, nieznana lub zaginiona jest jej treść, nie-wiadomo-czego dotycząca. Miała być kroniką znienawidzoną w różnych okresach czasu, mając zapewne jakąś wymowę polityczną. Jej krótki i dziwny opis przytaczamy. Wraz z wywiezioną Biblioteką Załuskich owe dzieła mogły znaleźć się w Petersburgu. Liczący 400 tysięcy tomów, 20 tysięcy rękopisów i 40 tysięcy rycin zbiór doznał uszczuplenia w czasie transportu do Petersburga. Na miejsce dotarło tylko 260 tysięcy woluminów, 11 tysięcy rękopisów i 24 500 rycin. Po upadku powstania kościuszkowskiego zbiory Biblioteki zostały zrabowane przez Rosjan i wywiezione w okresie od grudnia 1794 do stycznia 1795 na rozkaz Katarzyny II do Petersburga, gdzie stały się w roku 1814 zrębem Cesarskiej Biblioteki Publicznej (obecna nazwa - Rosyjska Biblioteka Narodowa). Po I wojnie światowej zbiory dawnej Biblioteki Załuskich zostały częściowo zwrócone w latach 1921–1934 na mocy traktatu ryskiego. Stopniowo włączane od 1928 do Biblioteki Narodowej, uległy w znacznej części zniszczeniu w 1944, podpalone przez wojska niemieckie.
Biblioteka Załuskich w 1801 r, akwarela, cc wikimedia
O dziejopisach polskich, ich duchu, zaletach a wadach. (Von den polnischen ... Autorzy Lukasz Golebiowski
wg Michała Wiszniewskiego Historya literatury polskiéj Autorzy Michał Wiszniewski
wg Rocznik towarzystwa naukowego z uniwersytetem Krakowskim polaczonego ... str. 370
--
Adam Fularz, manager Radiotelewizji
Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A, 65-154 Zielona Góra
Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661
Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.
ZDJĘCIA
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.
WIDEO
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.
Komentarze
Prześlij komentarz