1 VI - pokaz 3 obrazów Olgi Boznańskiej w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w środę, 1 czerwca 2016 roku o godz. 17.00 na prezentację obrazów OLGI BOZNAŃSKIEJ w ramach cyklu Arcydzieła Malarstwa Polskiego.

 

Przygotowany pokaz jest zwieńczeniem różnorodnych działań, podjętych przez Muzeum, w związku z „urodzinami” plastelu Olgi Boznańskiej pt. „Dziewczynka ze słonecznikami”, będącego jednym z najcenniejszych dzieł znajdujących się w naszych zbiorach. Przypomnijmy, że przygotowując się do tego wydarzenia ogłoszony został casting na sobowtóra postaci sportretowanej przez artystkę. Na apel Muzeum odpowiedziało 28 dziewczynek,  spośród których komisja konkursowa wytypowała 3.  Wyróżnione osoby pojawią się w trakcie uroczystych obchodów urodzin obrazu w dniu 1 czerwca.

 

Program spotkania:

·         Pokaz portretów autorstwa Olgi Boznańskiej:  „Mnich przy winie” (1887), „Portret matki artystki” (1890) i „Dziewczynka ze słonecznikami” (1891).

·         Ogłoszenie wyników castingu na sobowtóra „Dziewczynki ze słonecznikami”

·         Wykład Urszuli Kozakowskiej-Zauchy z Muzeum Narodowego w Krakowie pt. „Olga Boznańska – wielka, bardzo wielka artystka”.

Wymienione wyżej obrazy Olgi Boznańskiej oglądać będzie można jeszcze tylko przez następne cztery dni (2-5 czerwca br.) w godzinach pracy Muzeum.

 

 

Olga Boznańska (1865-1940) – wybitna polska malarka urodzona w Krakowie, zmarła w Paryżu. Początkowo kształciła się w rodzinnym mieście pod kierunkiem Kazimierza Pochwalskiego i Józefa Siedleckiego. Uczęszczała także na Wyższe Kursy dla Kobiet im. Adriana Baranieckiego, gdzie lekcji udzielał jej m.in. Hipolit Lipiński. Następnie w 1886 roku wyjechała do Monachium, aby kontynuować naukę w prywatnych szkołach Karla Kricheldorfa i Wilhelma Dürra. W Monachium otworzyła też własną pracownię. W 1886 roku zadebiutowała na wystawie w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Odtąd często prezentowała swoje prace w Europie i Stanach Zjednoczonych, zdobywając liczne medale i wyróżnienia. W 1898 roku przeniosła się na stałe do Paryża, gdzie należała do czołowych postaci polskiej kolonii artystycznej. Wiodącym motywem jej twórczości był portret. Tworzyła wizerunki dorosłych oraz dzieci, zarówno reprezentacyjne jak i intymne, będąc mistrzynią psychologicznego portretu. Malowała również martwe natury, kompozycje rodzajowe oraz pejzaże miejskie.

 

Zapraszamy 1 VI o godz. 17.00 do Sali Witrażowej MZL, wstęp wolny.

 

 

Pozdrawiam

Alicja Błażyńska
rzecznik prasowy MZL
tel. 68 327 23 45 wew. 11
kom. 601 56 57 26
---------------------------
Muzeum Ziemi Lubuskiej
al. Niepodległości 15
65-048 Zielona Góra

 

Komentarze

Popularne posty