Erika Stürmer–Alex, Gra bez granic…(06-29.09.2013)
Malarstwo i obiekty od 2003 do 2013
Wernisaż: piątek 06.09, godzina 19:00
Kurator: Armin Hauer, wicedyrektor Museum Junge Kunst we Frankfurcie nad Odrą
Erika Stürmer–Alex, oprócz stosowania tradycyjnych technik artystycznych, w ciągu 50-letniej drogi artystycznej tworzy obiekty i instalacje, zajmuje się sztuką w architekturze i przestrzeni publicznej tworząc artystyczne akcenty w monotonii nowych osiedli, bierze udział w działalności grup artystycznych, próbujących zmienić obraz miejskich peryferii, obrazując socjalne i osobiste losy ich mieszkańców, prowadzi także koła plastyczne i warsztaty. Wymieniając tylko to co najważniejsze, a to tylko niektóre z jej działań. Zależnie od koncepcji twórczej, wykorzystuje estetyczne strategie funkcjonowania mediów, nigdy nie dając się sprowadzić do jednego mianownika. W grupowych działaniach, wspólnie z innymi artystami zawsze interesowało ją, by przelotny moment, gdzie sztuka splata się z życiem, nie popadł w zapomnienie.
Museum Junge Kunst dotychczas dwukrotnie, w latach 1991 i 2004 prezentowało jej obiekty i instalacje. Teraz z okazji 75 urodzin przygotowało trwającą od 21 kwietnia do 16 czerwca wystawę collages, obiektów i obrazów z okresu ostatnich 10 lat, których wybór możemy oglądać w zielonogórskiej Galerii BWA. Również tutaj manifestuje się wyjątkowość jej sztuki: rozgrywanie znaczeń pomiędzy elementami – znakiem a figurą, entuzjazm z tworzenia nowych cykli prac i wynikające z nich wariacje w ramach przyjętych ram formalnych. W swoich działaniach/pracach wykorzystuje obiekty znalezione, szablony, wałki malarskie, zadrukowane folie reklamowe a także cytaty figuralne z obrazów Caspara Davida Friedricha. W ostatnich latach odkrywa pasje do kiczowato barwnych zabawek i przedmiotów kuchennych, przydatnych w konstruowaniu obiektów przypominających totemy lub rozbudowane, śmiałe formy o surrealistycznych asocjacjach. Wydawać by się mogło, że artystka odkrywa wrota raju do krainy dziecięcych zabaw, nie gubiąc przy tym wyczucia proporcji, rytmu i przestrzeni. Prace te tworzą barwny i mocny kontrast w stosunku do obrazów. Tutaj często już samo tło ze swoją strukturą motywów stanowi inspiracje do dalszych działań. Wzory roślinne, geometryczne, geomorficzne lub minimalistyczne są wyeksponowane kolorystycznie, pomiędzy przejściami i niuansami barwnymi. Postmodernizm dochodzi tu w pełni do głosu, sięgając po to, co jest akurat pod ręką, ale również po to, co nowe, ironiczne i dramatyczne zarazem.
Niektóre z prezentowanych prac były już pokazywane w innym kontekście, jak np. „Bieg historii”, kopie z kopii antycznych popiersi z parku Villa Massimo w Rzymie, gdzie artystka przebywała na stypendium w latach 1993-94. W podejściu do różnorodnych technik i form wypowiedzi, autorka zbliża się do sposobu pracy określanego dziś jako postmodernistyczny, gdzie dostępne środki artystyczne, jak reprodukcja i znak, są do natychmiastowego odczytania. Tu artysta nie odkrywa i tworzy nowe, lecz na nowo porządkuje i interpretuje zapoznane treści. Odczucia reagują na umowne sygnały i znaki do rozumienia świata. Obraz podkreśla swoją strukturą to, co ma do przekazania, odnosząc się jednocześnie do form z poprzednich prac. Cyrkulując na swój własny sposób wokół osi znaczeniowej, zamyka się w kręgu, z którego nie może się już wyzwolić, by zasygnalizować coś innego. Analizując metodę twórczą Eriki Stürmer-Alex, odkrywamy podświadome wykorzystanie postmodernistycznej taktyki, mimo że nie możemy jej zdefiniować jako artystkę postmodernistyczną. Jej istota tworzenia i bycia w sztuce odnosi się do poszukiwania i odnajdywania czegoś, co znajduje się poza obrazem. Zasada ta dotyczy zarówno głębokich treści egzystencjalnych, ale również radości z gry ornamentami, albo, jak to jest widoczne w najnowszych obiektach, z tworzywa i collages, ma znaczenie eksperymentalne i bajkowe. Autorce udało się urzeczywistnić świat obrazów, który właśnie teraz jest interesujący, szczególnie wśród ludzi młodych. Odwoływanie się do języka form kultury wysokiej i niskiej, oraz połączenie elementów dekoracyjnych i reprodukcji w taki sposób, że nie budzą skojarzeń z odpadkami lub trywialnością, to najważniejsze atuty jej sztuki.
Tekst: Armin Hauer
Tłumaczenie: Ryszard Górecki
Erika Stürmer–Alex (ur. 1938 we Wriezen, Niemcy) należy do najistotniejszych i najbardziej wszechstronnych artystek wschodnioniemieckich, zaskakując ciągle nowymi punktami widzenia na to czym jest i czym może być sztuka. Ukończyła studia w Wyższej Szkole Sztuki w Berlin Weißensee i rozpoczęła drogę artystyczną w duchu wywodzącym się z klasycznego i powojennego modernizmu, który intuicyjnie odwołuje się do tendencji postmodernistycznej. Krąg podobnie myślących studentów, wśród których byli m.in. Robert Rehfeldt (1931 -1993) i Dieter Tucholke (1934 – 1986), który utwierdził ją artystycznie na tej drodze. Najważniejszy jednak wpływ wywarł, niestety ciągle zbyt mało znany malarz, Herbert Behrens-Hangeler (1898 – 1981), który wraz z Kurtem Robbel (1909 - 1986) był jej profesorem w Wyższej Szkole Sztuki w Berlin Weißensee. Tam tez zetknęła się z tradycja niemieckiego ekspresjonizmu, powojennej abstrakcji i Pop Artu. Brała udział w wielu sympozjach, plenerach artystycznych oraz pobytach studyjnych, m.in. w Londynie, Rzymie oraz Brazylii. Jej prace były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych, m.in. w Museum Junge Kunst we Frankfurcie nad Odrą oraz w przestrzeni publicznej.
Jeśli nie chcesz otrzymywać materiałów promocyjnych od galerii BWA w Zielonej Górze możesz zrezygnować wysyłając pusty e-mail na ten adres w temacie umieszczając: NIE
Galeria BWA jest finansowana przez Urząd Miasta Zielona Góra
Patronat medialny: TVP Gorzów Wielkopolski, ZielonaGora24.tv
Sponsor: P. W. Fast Sp. z o. o.
Specjalne podziękowania dla: Zielona Jadłodajnia, Apartamenty na Placu Słowiańskim, Drukarnia FORTIS M. Borowy Sp. j.
Godziny otwarcia: poniedziałek: nieczynne | wtorek: 10-15 | środa-piątek: 11-17 | sobota: 12-18 | niedziela: 11-17
GALERIA BWA | AL. NIEPODLEGŁOŚCI 19 | 65-048 ZIELONA GÓRA | TEL/FAX 68 325 37 26 | WWW.BWAZG.PL | BWA@BWAZG.PL
Jeśli nie chcesz otrzymywać materiałów promocyjnych od galerii BWA w Zielonej Górze możesz zrezygnować wysyłając pusty e-mail na ten adres w temacie umieszczając: NIE
Galeria BWA jest finansowana przez Urząd Miasta Zielona Góra
Patronat medialny: TVP Gorzów Wielkopolski, ZielonaGora24.tv
Sponsor: P. W. Fast Sp. z o. o.
Specjalne podziękowania dla: Zielona Jadłodajnia, Apartamenty na Placu Słowiańskim, Drukarnia FORTIS M. Borowy Sp. j.
Godziny otwarcia: poniedziałek: nieczynne | wtorek: 10-15 | środa-piątek: 11-17 | sobota: 12-18 | niedziela: 11-17
GALERIA BWA | AL. NIEPODLEGŁOŚCI 19 | 65-048 ZIELONA GÓRA | TEL/FAX 68 325 37 26 | WWW.BWAZG.PL | BWA@BWAZG.PL
Komentarze
Prześlij komentarz