List do redakcji: z życia Klubu Szprotawskiego

Redakcja serwisu otrzymała list:


Witam

W dniu 10.12.2019 r. w czeskiej piwiarni "U Szwejka" odbyło się zebranie Klubu Miłośników Kolei Szprotawskiej. Kilkudziesięciu zebranych członków Klubu (Koła) wybrało Zarząd SIÓDMEJ KADENCJI (2019 - 2020).

W wyniku tych wyborów  Zarząd będzie działał w składzie:

1) prof. Wiesław Hładkiewicz - PRZEWODNICZĄCY

2) dr Bartłomiej Gruszka - członek

3) Bożena Waszczyk - członek

4)  Mieczysław J. Bonisławski - SKARBNIK

5) Sławomir Fedorowicz -członek

6) Mirosław Kłosiński - członek

7) Włodzimierz Włodarczyk - RZECZNIK DYSCYPLINY

W trakcie spotkania poruszono kilka interesujących wątków z działania Klubu.

Największą dyskusję wywołały dalsze losy parowozu T3 (TKh1-20) "Wiesiek" oraz sposób wyeksponowania w skansenie kolei powiatowych wagi torowej. Co do parowozu przedyskutowano sposób wyboru firmy remontowej oraz nowe aspekty dalszej współpracy z miastem Czerwieńsk. Zastanawiano się też przy pomocy jakich czynników i osób przekonać Stację Muzeum (Muzeum PKP w Warszawie) do nowej, bezterminowej umowy na depozyt parowozu. Mieczysław Bonisławski poinformował, iż jest duża szansa na pozyskanie w tej sprawie osobistego wsparcia najbardziej znanych polityków.  Na czele "zespołu parowozowego"  stanął znowu, po dwuletniej przerwie Szymon Skibiński, czyli osoba która przed laty odkryła "Wieśka" w Suchej Beskidzkiej a potem przez trzy lata działała na rzecz jego pozyskania.

W odniesieniu do wagi rozgorzała zażarta dyskusja co do tego, czy zastosować unikalne w europejskim muzealnictwie wyniesienie całego mechanizmu wagi jako instalację ? Bardzo istotne głosy do dyskusji wnieśli Jarosław Kaszkowiak oraz Mirosław Kłosiński  Ten pierwszy zaproponował, aby na instalacji można było zważyć się np. na drezynie. Z kolei nasz klubowy ekspert od spraw technicznych zachęcał nas jednak do klasycznego posadowienia wagi torowej, czyli w biegu toru z mechanizmem ukrytym pod ziemią. Ostateczne ustalono iż wiążące decyzje podejmiemy po dokładnym obejrzeniu i skatalogowaniu zabytku.

W dalszej części omówiono pierwsze wyjścia młodzieży ze szkolnych klubów miłośników kolei szprotawskiej (SP1, Bożena Waszczyk) na wywiady do seniorów (przedstawiono w tym miejscu "naszego" maszynistę seniora, pana Bernarda Wróblewskiego)  w ramach programu "Skarbnica wspomnień zielonogórzan" oraz przymiarki do organizacji funkcjonowania "galerii pod chmurką", która wiosną zacznie działać w skansenie kolei powiatowych (jest to inwestycja w ramach budżetu obywatelskiego 2019). Tutaj temat będą realizować "nasi" fotograficy  Włodzimierz Włodarczak, Bolesław Polarczyk i Adam Sowa, miejmy nadzieję że pod czujnym okiem Arka Siudy.

Ponadto Sławomir Fedorowicz i Mieczysław Bonisławski zaprezentowali prace w skansenie kolei powiatowych z lat 2018 - 2019 oraz  stan realizacji programu ratowania i pozyskiwania zagrożonych, cennych zabytków techniki kolejowej (ostatnim sukcesem Klubu jest  uratowanie bramki sygnałowej ze stacji Skwierzyna, która niedługo stanie się największą atrakcją skansenu przy ul. Morwowej). Omówiono też dwie ostatnie akcje zbierania głosów do budżetu obywatelskiego, tegoroczne wystawy Muzeum Lokalnego Kolei Szprotawskiej i kilka innych zagadnień z życia Klubu (m. in. planowane obchody 150 lecia doprowadzenia do Grunbergu kolei) . Zebrani żywo dyskutowali, wymieniali się najnowszymi doświadczeniami ze swojej pasji, umawiali się na kolejne przygody i przedsięwzięcia.

 

W imieniu Zarządu Klubu Miłośników Kolei Szprotawskiej dziekuję wszystkim uczestnikom spotkania za przybycie i aktywny udział. Zapraszamy też wszystkich zainteresowanych naszymi działaniami, historią miasta, tradycjami pracowniczymi i zawodowymi mieszkańców Zielonej Góry, zabytkami techniki, pracą z seniorami do wspólnych realizacji.

 Proszę o ew. kontakt tel. 607 625 979 lub mailem: m.bonislawski( na serw.) adres.pl / ptkraj (na serw.) ptkraj.pl

Pozdrawiam,

Mieczysław J. Bonisławski

Skarbnik 



--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Polish News Agency. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.



Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

POLISH NEWS AGENCY POLISHNEWS.PL
AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.

Standardy relacjonowania wyborów przez media zgodne z Art. 7 ust. 2 ustawy – Prawo Prasowe.

Kandydat w wyborach nie powinien być formalnie związany z żadnym medium, w szczególności być dziennikarzem, redaktorem naczelnym bądź wydawcą. Jeżeli tak by się zdarzyło, gdyż prawo wprost tego nie zabrania, na czas wyborów nie powinien być on zaangażowany w relacjonowanie wyborów.

Rada Etyki Mediów uznaje udział dziennikarzy w wyborach za złamanie zasad etyki 55 dziennikarskiej . Dziennikarze nie tylko nie powinni kandydować, ale w jakikolwiek inny sposób uczestniczyć w pracach komitetów wyborczych, np. nie powinni pomagać kandydatom w przygotowaniu wystąpień publicznych.

Dobrą praktyką jest wprowadzenie przez szefów redakcji w tym zakresie jasnych wytycznych. 

Media powinny z ostrożnością relacjonować wydarzenia z udziałem kandydatów pełniących funkcje publiczne w czasie kampanii wyborczej, a zwłaszcza ciszy wyborczej. Osoby te, mając łatwiejszy niż inni kandydaci dostęp do mediów, mogą nadużywać go do celów związanych z prowadzeniem kampanii wyborczej. Media muszą być więc szczególnie wyczulone. 

Prowadzenie negatywnej kampanii w mediach, choć nie jest prawnie zakazane, budzi wątpliwości etyczne. Media powinny przekazywać wypowiedzi prawdziwe, wypowiadane w dobrej wierze oraz w tonie umiarkowanym. (..)

W przypadku, gdy tworzy się medium specjalnie na potrzeby wyborów, dane medium powinno kierować się regułami prawdziwości i uczciwości przekazu. Należy także pamiętać, że powstające w okresie wyborczym tytuły prasowe zobowiązane są do przestrzegania wszelkich wymogów stawianych prasie przez prawo prasowe (jeœli publikacja spełnia 56 kryteria definicji „dziennika" lub „czasopisma" wymagana jest np. jego rejestracja w sądzie). Bardzo ważne jest, aby wydawnictwo takie na każdym egzemplarzu posiadało takie informacje jak nazwę i adres wydawcy, adres redakcji, imię i nazwisko redaktora naczelnego. Choć prawo prasowe nie ustanawia obowiązku zamieszczenia impressum na tzw. drukach nieperiodycznych (np. jednorazowo wydanej gazetce), zasada ta powinna być przestrzegana w przypadku wydawnictw dotyczących wyborów. wg http://hfhr.pl/wp-content/uploads/2014/10/HFPC_media_w_okresie_wyborczym.pdf

Komentarze

Popularne posty