Podsumowanie Europejskiej Nocy Muzeów w Drzonowie - informacja prasowa

Szanowni Państwo, 

Kolejna edycja ENM w Drzonowie za nami. Było świetnie, a więcej informacji i zdjęcia przesyłam niżej oraz w zal. 




To był prawdziwy wieczór pasjonatów. Mechanicy, rekonstruktorzy, modelarze, krótkofalowcy czy kolekcjonerzy stworzyli dla naszych zwiedzających niezwykły i bardzo różnorodny program wydarzenia. Dopisały także pogoda i frekwencja, dzięki czemu uznajemy kolejną noc muzeów w Drzonowie za bardzo udaną.

Tego wieczora otworzyliśmy nowe wystawy czasowe: „34. Brygada Kawalerii Pancernej im. Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego. Mundur, barwa i tradycje 1995-2019", która bazuje na bogatej, prywatnej kolekcji Krzysztofa Jankowiaka z Poznania oraz „Rekonstrukcja moja pasja" wystawę fotografii Pawła Pochockiego.

Rekonstruktorów zobaczyć mogliśmy również w muzealnym parku, gdzie stworzyli oni liczne dioramy i stoiska. Najbardziej barwną grupą była Drużyna Rycerska Syrokomla, która zaprezentowała publiczności ciekawy pokaz pojedynków rycerskich i obyczajów dworskich, w którym nie zabrakło dobrego humoru.

Dzięki pasji naszych wolontariuszy - mechaników program nocy muzeów został wzbogacony o prezentację pojazdów gąsienicowych z naszej kolekcji. Najpierw odbył się pokaz działania wyrzutni rakiet systemu 2K11 Krug, który robił wrażenie choćby ze względu na gabaryty wozu i rakiet, a już późnym wieczorem odbył się specjalny spektakl świetlny przy czołgu T-72, który po odpaleniu silnika uruchomił system zadymiania, co stworzyło świetne tło dla pirotechniki scenicznej i laserów.

Tego dnia gościliśmy również żołnierzy 34. Brygady Kawalerii Pancernej, którzy prócz zwiedzania wystawy, zaprezentowali także stoisko promocyjne. Z kolei dzięki uprzejmości Dowódcy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej nasi goście mogli z bliska przyjrzeć się transporterowi KTO Rosomak, który jest jedną z wizytówek naszej armii.

Bogate stoiska przygotowali także hobbyści – krótkofalowcy rozwinęli w naszym parku prawdziwą sieć anten i przewodów i łączyli się przy pomocy radia z całym światem, a modelarze ożywili nasz staw przez pływające okręty, zaprezentowali także modele redukcyjne, jeżdżące i latające.

Dzięki współpracy z Lubuskim Oddziałem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego utworzyliśmy strefę filmową, gdzie można było nieco odpocząć i obejrzeć filmy dokumentalne o Powstaniu i jego roli oraz filmy z serii Muzeum Utracone. Dodatkowo w pawilonie ekspozycyjnym Towarzystwo rozłożyło swoją bardzo atrakcyjną, roll-upową wystawę.

Program uzupełniły prezentacje działania rusznic przeciwpancernych i miotaczy ognia. Tradycyjnie specjalną oprawę świetlną otrzymały wybrane eksponaty ciężkiego sprzętu wojskowego co dopełniło niesamowity klimat tego wieczora.

W tym miejscu chcieliśmy złożyć podziękowania dla wszystkich, dzięki którym to wydarzenie odbyło się w takim kształcie. Prócz wymienionych wyżej dziękujemy wolontariuszom, Sponsorom, w tym przede wszystkim firmie PGNiG oraz Miastu Zielona Góra.




Dziękujemy także wszystkim za przybycie. Do zobaczeniu już za niecały miesiąc na Pikniku Czołgisty!





Zdjęcia: Paweł Pochocki 

Pozdrawiam
Błażej Mościpan

Lubuskie Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze z/s w Drzonowie
Drzonów 54, 66-008 Świdnica
tel. 68 321 18 29
www.muzeum.drzonow.eu
www.fb.com/lmwdrzonow

Komentarze

Popularne posty