Dzisiaj o godz. 19 koncert w Filharmonii - 15 lat nauki jazzu na uczelni wyższej Zielonej Góry

Komunikat public relations:

Kierunek jazz i muzyka estradowa prowadzony w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego w tym roku obchodzi 15-lecie powołania. Z tej okazji 21 maja 2019 r., o godz. 19.00, w Sali MCM Filharmonii Zielonogórskiej, odbędzie się koncert pt. All That Jazz. WSTĘ WOLNY!!!

W koncercie usłyszymy m.in.:

Beata Bednarz – śpiew
Paulina Gołębiowska – śpiew
Warsztat Wokalny Gospel
Warsztat Jazzowy Wokalny pk. Pauliny Gołębiowskiej i Mariusza Smolińskiego
Warsztat Jazzowy Instrumentalny pk. Bartosza Pernala
Big Band Uniwersytetu Zielonogórskiego pd. Jerzego Szymaniuka
Studenci, absolwenci oraz wykładowcy Instytutu Muzyki
Prowadzenie koncertu: Andrzej Winiszewski
Kierownictwo artystyczne: Jerzy Szymaniuk

Koncert będzie finałem Otwartych Warsztatów Wokalnych Gospel prowadzonych przez Beatę Bednarz. Warsztaty będą miały charakter otwarty i odbędą się:

20 maja, godz. 14:00, Instytut Muzyki UZ, ul. prof. Z. Szafrana 19, s. 04
21 maja, godz. 11:00, Instytut Muzyki UZ, ul. prof. Z. Szafrana 19, s. 04

udział w warsztatach – wstęp wolny

Kierunek jazz i muzyka estradowa

Kierunek Jazz i muzyka estradowa został powołany w Instytucie Muzyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego w 2004 roku[1]. Oferuje studentom zajęcia z teorii muzyki jazzowej, historię jazzu oraz szeroki wybór zajęć praktycznych. Przeznaczony jest dla przyszłych instrumentalistów, wokalistów i aranżerów w zakresie muzyki jazzowej i popularnej. Instrumentaliści mają do wyboru naukę w klasach fortepianu, trąbki, saksofonu, puzonu, perkusji, gitary i kontrabasu.

Kierunek jazz i muzyka estradowa jest jednym z kilkunastu kierunków w Polsce o podobnym profilu kształcenia. Co roku przybywają studenci niemal z całego kraju, którzy chcą̨ poszerzać́ swoją wiedzę i umiejętności pod okiem doświadczonych pedagogów w klasie wokalnej i licznych klasach instrumentalnych. Jako zaletę̨ studiowania w Zielonej Górze studenci wskazują̨ często na zajęcia związane z grą zespołową w uniwersyteckim big bandzie – orkiestrą, która dała początek wszelkim działaniom edukacyjnym związanym z jazzem w Zielonej Górze, działaniom, których zwieńczeniem było powstanie 15 lat temu kierunku jazz i muzyka estradowa.

Wielu absolwentów kontynuowało naukę na studiach magisterskich w akademiach muzycznych w Polsce (m.in. Wrocław, Poznań, Katowice, Bydgoszcz, Gdańsk). Obecnie są absolwentami kierunków jazzowych w kraju, a także studiów za granicą (np. Michał Nienadowski studiował w Danii, Tomasz Szczepaniak w Holandii). Absolwenci zielonogórskiego kierunku jazzowego dzisiaj są muzykami profesjonalnymi, aktywnie biorą udział w życiu muzycznym, są liderami swoich zespołów, liderami kilku nowych big bandów działających w Polsce (m.in. Bartosz Pernal, Kacper Wojtkowiak, Damian Kaczmarek), autorami projektów, są też nauczycielami muzyki (w specjalności muzyka jazzowa) w różnych instytucjach, powracają także do Zielonej Góry i pracują obecnie jako wykładowcy w Instytucie Muzyki (m.in. Paulina Gołębiowska, Bartosz Pernal, Wojciech Pruszyński, Mariusz Smoliński, Łukasz Matuszewski, Piotr Stepek).

Obecnie wykładowcy związani z jazzowym kierunkiem prowadzą badania naukowe w zakresie wykonawstwa i interpretacji muzyki jazzowej, a także działalności wybitnych artystów jazzowych. Włączają się w interdyscyplinarne zadania badawcze prowadzone przez Instytut Muzyki, a prowadzone prace umiejscowione są w obszarach badawczych takich jak wykonawstwo muzyki jazzowej, rozwój muzyki jazzowej w aspekcie historycznym, zagadnienia twórcze, interpretacyjne i dydaktyczne. Okazją do zaprezentowania badań pracowników Instytutu była konferencja naukowa International Scientific – Methodical Conference Contemporary Teaching in Jazz Music odbywająca się w dniach 17-18 listopada 2015 roku na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Na koncercie All That Jazz (21 maja 2019, FZ) w ramach 15-lecia kierunku Jazz i muzyka estradowa wystąpią m.in. wykładowcy, studenci i absolwenci kierunku. Wydarzenie będzie okazją do zaprezentowania dorobku 15-letniej działalności edukacyjnej, której owocem są niezwykłe twórcze osobowości wśród młodych polskich muzyków jazzowych. W specjalnie przygotowanych projektach ze studentami na estradzie pojawią się̨ także wykładowcy od lat związani z kierunkiem (dr Artur Majewski, dr Bartosz Pernal, dr Artur Lesicki, dr Przemysław Jarosz, Paulina Gołębiowska, Wojciech Pruszyński, Mariusz Smoliński, Łukasz Matuszewski, Józef Zatwarnicki, Jerzy Szymaniuk).

W koncercie pojawi się na scenie także absolwentka naszej uczelni, znana wokalistka Beata Bednarz, której szczególną domeną działalności artystycznej jest muzyka gospel. W dniach 20 i 21 maja poprowadzi w Instytucie Muzyki Otwarte Warsztaty Wokalne Gospel, a efekt tej pracy zostanie ukazany w finałowej części jubileuszowego koncertu.

Warto jeszcze raz podkreślić, że absolwenci naszego kierunku z powodzeniem realizują swoje autorskie projekty muzyczne. Owocem ich twórczej pracy są liczne koncerty, współpraca ze znanymi muzykami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, dorobek fonograficzny. Są obecni na rynku muzycznym, odnoszą sukcesy na festiwalach i konkursach. Do grona wcześniej wymienionych absolwentów należy również dołączyć uznane osobowości i zespoły m.in.: Marcin Pendowski, Jakub Osypiński, Michał Maculewicz, Robert Chyła, Jan Adamczewski (płyta Chopin Profanum), Mikołaj Budniak, Piotr Budniak, Marek Wesołowski, Kamil Pełka, Grzegorz Sykulski, Artur Caturian (Laureat Grand Prix – Złotego Tukana w Konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki na 37. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, 2016), Marek Napiórkowski, Artur Lesicki, Tomasz Jędrzejewski, Paweł Urbański, Daniel Moszczyński, Zespół Bibobit, Zespół The Conception (płyta Pascha), zespół The Positive, Bartosz Pernal/Michał Szkil Quintet (Grand Prix na Getxo Jazz Festiwal, Hiszpania, 2013), Bartosz Pernal Orchestra (GRAND PRIX na ogólnopolskim festiwalu big bandów XXI Big Band Festiwal, Nowy Tomyśl, 2016), zespół Zielonsi (współpraca z zespołem wokalnym oraz z Urszulą Dudziak i udział w programie telewizyjnym Bitwa na głosy), Zespół Trzy Tony Gruzu (I miejsce podczas Festiwalu Artystycznego „Koniugacje" w Rawiczu. Studenci zostali również wyróżnieni nominacją do finału 53 Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie) i wielu innych.

Ze względu na ogromny dorobek artystyczny studentów i absolwentów, wymieniono tylko kilka przykładowych osiągnięć. Większość z wymienionych absolwentów, ze względu na swoją aktywność posiada dorobek, który jest ogólnie dostępny na stronach internetowych, oraz poprzez promocję za pośrednictwem mediów, programów radiowych i telewizyjnych.

Ewa Sapeńko
Rzecznik prasowy



--
-------
Merkuriusz Polski
Www.merkuriusz.co.uk

Komentarze

Popularne posty