Popiel I i jego podobieństwo z Samonem, władcą Rzeszy Samona
Popiel I i jego podobieństwo z Samonem, władcą Rzeszy Samona
Jeśli chcielibyśmy dziś na nowo opisać dawną historię półlegendarnej Lechii, warto się skupić na kilku podobieństwach, które pozwalają w miarę wiarygodnie i z dużym prawdopodobieństwem statystycznym datować te wydarzenia.
Zarówno Samon, jak i Leszek III z polskich kronik średniowiecznych mieli podobną liczbę synów- jeden miał ich 21, drugi 22. Jest bardzo prawdopodobne, że obie kroniki opisują tego samego władcę, ponieważ w tym czasie i na tym terenie jest bardzo mało prawdopodobne występowanie dwóch władców o podobnych cechach charakteru (sprycie, przebiegłości) i podobnej liczbie synów.
Kluczem do zagadki jest 22 synów władcy Samona, Zamo, wzmiankowanych w kronice Fredegara. Jest to nadwyraz duża liczba potomków, które władca ten zrodził z wielu nałożnic. Statystyczne prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest stosunkowo małe.
Badacze już dość dawno odkryli zastanawiającą zbieżność kroniki Fredegara, któryto kronikarz opisuje te wydarzenia, z doniesieniami polskich kronik średniowiecznych, rozwodzących się dość wytrwale nad 21 lub 22 synami Leszka III.
Pierwszy, najważniejszy ślad znajduje się w kronice Fredegara. Znajduje się w niej rozdział o potężnym księciu słowiańskim Samonie który miał spłodzić 22 synów- podobna wzmianka nie pojawia się w żadnych innych źródłach- poza może polskimi kronikami ze średniowiecza, donoszącymi o władcy Leszku III mającym bardzo podobna liczbę synów. Można próbować zidentyfikować tego władcę w polskich kronikach historycznych na podstawie podobieństw opisów, oraz zauważyć wysokie prawdopodobieństwo statystyczne poprawności takiej interpretacji. Jednym z jego licznych synów- najważniejszym, wywyższonym przez ojca- Leszka III- synem z "prawego łoża"- miał być Popiel I. Leszek III był władcą przedkatolickim, który swoje imperium podzielił po swojej śmierci pomiędzy swoich synów, m.in. Popiela I.
Zarówno Samon jak i Leszek III cechowali się podobnymi taktykami prowadzenia wojen, byli- sprytni, chytrzy- i to właśnie oznacza imię Leszek, lub Lestek: w taki sposób jest w kronikach tłumaczona jego etymologia.
Oboje władcy panowali nad ogromnymi imperiami, oboje byli sprytni, i- oboje mieli zastanawiająco duza liczbę synów. Jeśli przeprowadzimy obliczenia za pomocą rachunku prawdopodobieństwa, obliczając ile władców w całej historii mogło spełniać te warunki, okaże się że suma tych prawdopodobieństw jest zadziwiająco wysoka.
Nie da się oczywiście z całą pewnością stwierdzić że Leszek III to Samon z kroniki Fredegara, czy z podobizny z fresku w rotundzie znojemskiej, ale istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że interpretacja ta jest poprawna. Niemniej, należy zastrzec niewielki margines błędu.
Pierwszym nasuwającym się wniosekiem z tych porównań jest konkluzja, że Lechia była państwem tożsamym z Rzeszą Samona. Dysponujemy więc kolejnym źródłem opisującym dzieje Lechii- jest to kronika Fredegara.
Można więc dopisać na podstawie tych źródeł dalszy ciąg historii końca Lechii, zwanej, jak domniemuję - Rzeszą lub Państwem Samona. To krótkotrwałe, wieloplemienne państwo miało funkcjonować co najmniej w latach 623–660 (zdaniem innych autorów - co najmniej istniało w latach 623–658 lub 626–661). Jak chce polska tradycja kronikarska z epoki Średniowiecza, i jak możnaby domniemywać z podobieństwa postaci Samona i Leszka III, państwo Samona- Leszka III miało się przerodzić w federalny twór o umownej nazwie Państwo Popiela I. Było ono kontynuacją Rzeszy Samona, Państwa Samona, ale miało już inny ustrój. Przypominało federację, opartą na rządach synów Samona (Leszka III).
Interpretacje wielu autorów współczesnych, XX-to i XIX- wiecznych lokują czasy końcowego, schyłkowego okresu państwa Lechia w epoce Popiela I i Popiela II, bezpośrednio po rządach kupca Samona (* ok. 600; † ok. 658/659).
Dzięki analizom porównawczym opisów kronikarskich, udało się ustalić wysokie prawdopodobieństwo poprawnej interpretacji tych zdarzeń, m.in. na podstawie wyjątkowo dużej liczby synów (22 synów) Samona. Władcę znanego jako Samo, Zamo, Samon połączono z Leszkiem III - władcą opisanym jako władca Lechii w polskich kronikach średniowiecznych. Wg tychże źródeł Samon- Leszek III miał być biologicznym ojcem Popiela I oraz dziadkiem Popiela II.
Polskie kroniki średniowieczne wymieniają 21 imion synów Leszka III, kronika Fredegara donosi o 22 synach Samona. Podobieństwo to sugeruje z wysokim prawdopodobieństwem statystycznym, iż chodzi o jedną i tą sama postać historyczną, a Leszek III z polskich kronik- to po prostu Samon.
Opisy obu władców - możliwe że odnoszące się do jednej osoby, były wskazywane przez wielu autorów jako bardzo podobne, a taka interpretacja "epoki końcowej Lechii" znana jest od dość dawna. Jeśli Popiel I był władcą następującym bezpośrednio po Leszku III, a ów Leszek III byłby Samonem, to rządy Popiela I, jego syna, miałyby się rozpocząć ok. 658- 662 r.n.e. Popiel I, jako następca Leszka III, jest opisany dość pobieżnie w wielu źródłach. Kronikarze kłócą się o daty jego panowania.
__________________________________________________________________________
Merkuriusz Polski
Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.
Adam Fularz, manager Radiotelewizji
Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A, 65-154 Zielona Góra
Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
E adam.fularz@wieczorna.pl
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764
AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661
Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.
Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.
ZDJĘCIA
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.
WIDEO
Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.
Komentarze
Prześlij komentarz