Muzeum Kolei Szprotawskiej: świąteczne zaproszenie na wystawę

Zgodnie z kilkuletnią tradycją, Muzeum Kolei Szprotawskiej kończy rok wystawą w przestrzeni publicznej jednej z zielonogórskich instytucji upowszechniania kultury.

W tym roku, w podziękowaniu za wieloletnie wspieranie przez Teatr Lubuski listopadowych Zlotów dla dzieci "Moja mała ojczyzna jest ciekawa. Na szlaku kolei szprotawskiej", organizowanych  przez PTKraj. dla dzieci ze szkół podstawowych regionu zielonogórskiego, wystawa odbędzie się właśnie w gościnnym Teatrze Lubuskim.


Wystawa jest poświęcona pierwszemu taborowemu eksponatowi w zielonogórskim skansenie kolei powiatowych (w Parku Kolei Szprotawskiej), którym jest wagon towarowy z 1915 r., wybudowany w Kanadzie dla francuskich kolei lokalnych Nord. Wagonem tym po 1945 r. przewożono konie z UNRRA dla osadników na Dolnym Śląsku (a być może też i dla repatriantów z Kresów, w tym na tereny podzielonogórskie).

12 plansz pokazuje historię wagonu, przebieg jego renowacji w latach 2015 - 2017 przez zielonogórskich wolontariuszy, pomoc miasta i województwa oraz ponad 20 lokalnych instytucji i firm.  Objaśniono też najciekawsze historycznie elementy konstrukcyjne wagonu, zbudowanego w unikalny sposób, jako część tzw. serii wojennej.


Plansze będą udostępnione w foyer Teatru Lubuskiego (od strony balkonu) od najbliższego czwartku (28 grudnia) do poł. stycznia. Wstęp na wystawę, której organizację wsparło Miasto Zielona Góra (w ramach projektu "Pogodne niedziele") jest oczywiście bezpłatny.

Zapraszamy do jej obejrzenia zarówno widzów spektakli Teatru Lubuskiego, jak i osoby oraz grupy, które przyjdą do teatru tylko z powodu naszej wystawy.

Zachęcamy do odwiedzania naszego teatru, oglądania spektakli, jak i ciekawych, stałych ekspozycji w jego wnętrzu, związanych z  historią Teatru Lubuskiego i zielonogórskimi aktorami.


Osoby szczególnie zainteresowane działalnością Klubu Miłośników Kolei Szprotawskiej i naszego Muzeum, chętne do przyłączenia się do naszych badań, wystaw, rajdów, instytucje i placówki zainteresowane organizacją wystawy lub spotkania związanego z historią gospodarczą miasta i regionu - prosimy o kontakt m.bonislawski@adres.pl lub 607 625 979.


W imieniu członków Klubu życzę Państwu zdrowych, rodzinnych, bardzo pogodnych (duchem) Świąt Bożego Narodzenia.


Mieczysław J. Bonisławski

Skarbnik Klubu




--

__________________________________________________________________________

 

Merkuriusz  Polski

 

Agencja Prasowa. W Krakowie od 3 stycznia 1661 r.






Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, Wieczorna.pl SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra
KRS 0000416514, NIP 9731008676, REGON 081032764

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661 

Informuję rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji wypowiedzi udzielonych naszej agencji. Aby skorzystać z prawa, rozmówca niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi dla AP Merkuriusz Polski musi oznajmić że skorzysta z tego prawa. Czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez rozmówcę zapisu jego słów.


TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

Komentarze

Popularne posty