8 milionów ze sprzedaży | Dwa światowe rekordy | Wyniki wczorajszej aukcji sztuki współczesnej


niemal 1,2 miliona za pracę Wojciecha Fangora i dwa światowe rekordy aukcyjne – za dzieło autorstwa Ryszarda Winiarskiego i Henryka Stażewskiego (odpowiednio 555 i 624 tysiące złotych). Łączna sprzedaż na aukcji poświęconej sztuce op-art i abstrakcji geometrycznej wyniosła ponad 8,2 miliona. To jeden z najlepszych wyników na polskim rynku. Wszystkie prace wystawione na aukcji znalazły swoich nabywców. 


Niemal 1,2 miliona za pracę Wojciecha Fangora i dwa światowe rekordy aukcyjne – za dzieło autorstwa Ryszarda Winiarskiego i Henryka Stażewskiego (odpowiednio 555 i 624 tysiące złotych). Łączna sprzedaż na aukcji poświęconej sztuce op-art i abstrakcji geometrycznej wyniosła ponad 8,2 miliona. To jeden z najlepszych wyników na polskim rynku. Wszystkie prace wystawione na aukcji znalazły swoich nabywców. Kolejna licytacja sztuki współczesnej, tym razem poświęcona klasykom polskiej sztuki po 1945 roku, odbędzie się już 15 grudnia w DESA Unicum. Pod młotek pójdą prace m.in. Wojciecha Fangora, Tadeusza Kantora, Romana Opałki i Jerzego Nowosielskiego.

Aż dwie prace zostały sprzedane za więcej niż milion złotych. Poza „M 55" Fangora to także obraz „Zig-Zag" Victora Vasarely'ego, który został kupiony za ponad 1,2 miliona złotych, znacznie przekraczając cenę wywoławczą. To najwyższy wynik dla tego artysty na polskim rynku. Rekord światowy zanotowała z kolei jedna z prac Wojciecha Fangora zaliczanych do tzw. fal – „M 40" sprzedana została za ponad 980 tysięcy złotych. Sprzedaż „Obszaru 142" Ryszarda Winiarskiego za 555 tysięcy złotych udowadnia, że nazwisko artysty jest dziś gwarancją najszybszych wzrostów w sektorze polskiej sztuki współczesnej. Poprzedni rekord za pracę Winiarskiego to 253 tysiące złotych.

Rekord pobił także obraz Henryka Stażewskiego, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli abstrakcji geometrycznej. Jego „Relief nr 13" – kompozycja składająca się z figur geometrycznych o różnej wielkości – sprzedany został za ponad 624 tysiące złotych. W ciągu ostatniej dekady wartość prac artysty wzrosła niemal sześciokrotnie. Niespodzianką na aukcji stał się wynik sprzedaży pracy Zofii Artymowskiej. Podczas gdy cena wywoławcza pracy „Poliformy L - Ruch" autorstwa artystki wynosiła 16 tysięcy złotych – ostatecznie obraz kupiony został za ponad 80 tysięcy.

Już 15 grudnia odbędzie się kolejna aukcja poświęcona sztuce współczesnej – „Klasycy polskiej sztuki po 1945 roku". Podczas licytacji będzie można kupić m.in. wczesną pracę z serii słynnych „obrazów liczonych" (cena wywoławcza: 1,6 miliona złotych) Romana Opałki, jednego z najważniejszych polskich artystów współczesnych. I zarazem najdroższego – jeden z jego „obrazów liczonych" sprzedał się za ponad 2 miliony złotych. Wielbicieli twórczości Tadeusza Kantora zainteresuje wykonany przez artystę w latach osiemdziesiątych monumentalny rysunek – projekt kostiumu „C1-6" (cena wywoławcza: 340 tysięcy złotych). W czasie aukcji będzie można zobaczyć także prace Jerzego Nowosielskiego – w tym charakterystyczny dla stylu malarza „Akt z lustrem". Zaprezentowane zostaną także dzieła innych wybitnych przedstawicieli polskiej awangardy, m.in. Wojciecha Fangora, Marii Jaremy, Teresy Pągowskiej, Jerzego Tchórzewskiego, Jana Lebensteina i Tadeusza Brzozowskiego.
Eksperci prognozują dalsze wzrosty na rynku sztuki współczesnej w Polsce. Z kilku powodów. Rodzima sztuka XX wieku w dalszym ciągu jest niedoszacowana w stosunku do innych europejskich rynków lokalnych, a także – w jeszcze większym stopniu – w stosunku do rynku globalnego. Rośnie także zainteresowanie polskimi artystami w gronie zachodnich kolekcjonerów. Z kolei liczba rodzimych kolekcjonerów zwiększa się rok do roku o około 20 procent.

Aukcja Sztuki Współczesnej. Klasycy polscy po 1945 roku: 15 grudnia, godz. 19:00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50
Katalog dostępny na stronie:
https://desa.pl/pl/auctions/366/aukcja-sztuki-wspolczesnej-zobacz-pierwsze-obiekty-15-grudnia-2016-godz-19

Business & Culture – strategie i komunikacja

ul. Smulikowskiego 4

00-389 Warszawa

tel. 793 919 167


--
--

Adam Fularz, manager Radiotelewizji

Prezes Zarządu, WIECZORNA.PL SP. Z O. O.,ul. Dolina Zielona 24A,   65-154 Zielona Góra

Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
T +48604443623
F +442035142037
E adam.fularz@wieczorna.pl
Dolina Zielona 24a, PL 65-154 Zielona Góra

AGENCJA PRASOWA MERKURIUSZ POLSKI- Wieści i treści od 3 stycznia 1661

TEKSTY

Każdego dnia Agencja Merkuriusz udostępnia kilka materiałów prasowych ze wszystkich regionów Polski. Dotyczą one najważniejszych wydarzeń w skali kraju, różnych dziedzin życia. Stanowi źródło informacji dla redakcji prasowych.

ZDJĘCIA

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis fotograficzny. Korzystają z niego serwisy internetowe i redakcje prasowe.

WIDEO

Na zamówienie abonenta udostępniamy serwis video. Korzystają z niego stacje telewizyjne.

Komentarze

Popularne posty