Odsłonięcie tablicy pamięci dr inż. Ireneusza Wróbla przed Muzeum Ziemi Lubuskiej

Szanowni Państwo,

 

Polskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Ziemi – Oddział Ziemi Lubuskiej,  Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze oraz Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego uprzejmie zapraszają na odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci dr inż. Ireneusza Wróbla.

            

Uroczystość odbędzie się w dniu 28 czerwca 2016r. o godz. 16.00 przed gmachem Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, al. Niepodległości 15.

 

Dr inż. Ireneusz Wróbel urodził się 19 maja 1933 r. w Poznaniu. W latach 1953-58 studiował geologię na Uniwersytecie Kijowskim. Podczas studiów brał udział w dwóch ekspedycjach geologicznych: na Zabajkale (1956) i do Kazachstanu (1957). Wrażenia z pierwszej wyprawy opisał w książce pt. „W zabajkalskiej tajdze”. Po studiach pracował w przedsiębiorstwach geologicznych we Wrocławiu i w Poznaniu.

Pod koniec 1965 r. przeprowadził się do Zielonej Góry, gdzie podjął pracę w Przedsiębiorstwie Zaopatrzenia Rolnictwa w Wodę „Wodrol”. W latach 1967-1972 był głównym geologiem wojewódzkim, a w latach 1972-75 zastępcą dyrektora Wydziału Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego w Zielonej Górze. W 1973 r. obronił na Akademii Rolniczej w Szczecinie pracę doktorską pt. „Wody podziemne Wysoczyzny Zielonogórskiej oraz możliwości ich wykorzystania w rolnictwie”. W latach 1974-2000 pracował jako adiunkt w Instytucie Ochrony Środowiska Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Zielonej Górze (później Politechnice Zielonogórskiej), gdzie wykładał  geologię, hydrogeologię i hydrologię. Opublikował 118 prac naukowych i popularnonaukowych, w tym trzy monografie. Był autorem licznych ekspertyz i nowatorskich dokumentacji projektowych. Trzykrotnie uczestniczył w międzynarodowych ekspedycjach geologicznych do Mongolii. Niezwykle aktywnie działał społecznie, między innymi w: Komisji Geograficzno-Geologicznej Lubuskiego Towarzystwa Naukowego w Zielonej Górze, Polskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk o Ziemi, Polskim Towarzystwie Geologicznym i Naczelnej Organizacji Technicznej. Efektami tych działań było utworzenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego w 1985 r., wystawa meteorytów ze zbiorów Andrzeja i Jacka Szczepaniaków w Muzeum Ziemi Lubuskiej w 2000 r., wystawa „Dr Ireneusz Wróbel – My Zielonogórzanie, nasz lubuski dom” w Muzeum Ziemi Lubuskiej w 2007r. oraz liczne wykłady monograficzne i spotkania autorskie. Zmarł 7 kwietnia 2006 r.

 

 

Pozdrawiam

Alicja Błażyńska
rzecznik prasowy MZL
tel. 68 327 23 45 wew. 11
kom. 601 56 57 26
---------------------------
Muzeum Ziemi Lubuskiej
al. Niepodległości 15
65-048 Zielona Góra

 

Komentarze

Popularne posty