15 VI - podwójny wernisaż w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza 15 VI (środa) o godz. 17.00 na podwójny wernisaż.

 

 

Jolanta Zdrzalik (1938-2004)
Malarstwo i rysunek

Jolanta Zdrzalik urodziła się w Kowlu w 1938, zmarła w 2004 w Łagowie. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Z Zieloną Górą związana od 1963 roku. Przez wiele lat pełniła funkcję prezesa ZPAP Okręgu Zielonogórskiego, aktywnie uczestnicząc w pracy organizacyjnej tutejszego środowiska plastycznego. Wieloletnia organizatorka i komisarz ogólnopolskich plenerów malarskich w Łagowie zatytułowanych „Rzeczywistość, wizje, interpretacje”.

 

Malarstwo i rysunek J. Zdrzalik to sztuka przedstawiająca, której głównym bohaterem jest człowiek. Szczególnie chętnie autorka portretowała kobiety, ukazane w różnych etapach życia. W repertuarze tematycznym prac artystki ważne miejsce zajmował też popularny w XVIII oraz na przełomie XIX i XX wieku metaforyczny świat Commedii dell’arte i jej główni bohaterowie: Pierrot i Arlekin, a także naznaczona groteską i humorem tematyka cyrkowa.

Wystawę malarstwa dopełniają rysunki piórkiem z lat 60., 70. i 80. pokryte niezwykle misterną pajęczyną delikatnych kresek, na których oprócz dominującej kobiecej i dziecięcej tematyki, pojawia się też wspomniany świat cyrku oraz reminiscencje z ukochanego Łagowa.
Ekspozycja malarstwa i rysunku Jolanty Zdrzalik jest pokazem towarzyszącym odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej wieloletniej organizatorce plenerów łagowskich, które będzie miało miejsce w dniu 16 czerwca br. w Łagowie Lubuskim (więcej informacji)  

 

Wilhelm Blanke (1873-1934)
Malarz z Kargowej

Wilhelm Blanke (1873-1934), niemiecki malarz  ur. w Kargowej, w rodzinie o głębokich zainteresowaniach artystycznych. W roku 1890 wyjechał kształcić swój talent, początkowo do Berlina, następnie do Włoch, gdzie zetknął się ze sztuką renesansu i baroku. Szczególnie wrażenie zrobiło na nim malarstwo Giovani Batisty Teipola, którego odtąd będzie nazywać swoim mistrzem. W roku 1900. wziął udział w Wielkiej Berlińskiej Wystawie Sztuki. Pokazał na niej jeden ze swoich pejzaży, który został dobrze przyjęty i umocnił jego pozycję w środowisku artystycznym.

Dokonań twórczych Wilhelma Blanke nie należy łączyć z żadnym stylem, był przede wszystkim kolorystą, któremu nieobce były osiągnięcia postimpresjonistów. Uprawiał sztukę zróżnicowaną tematycznie. Malował dzieła o charakterze dekoracyjnym oraz obiekty architektoniczne, martwe natury, motywy kwiatowe, pejzaże, portrety, sceny salonowe czy rodzajowe. Niezwykle ważne miejsce w jego twórczości zajmowały dzieła o tematyce religijnej. Jak wielu malarzy tworzył również portrety. Twórczość zmarłego w 1936 roku artysty była popularna, jego obrazy reprodukowano na pocztówkach, pisano o niej w prasie, a prace prezentowano na wystawach między innymi w ramach „Wschodniomarchijskiego Związku Artystów”.

Na wystawie w Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprezentowanych zostanie około 40 prac artysty. Prezentowane prace pochodzą z kolekcji prywatnych oraz ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Są to przede wszystkim przedstawienia pejzażowe będące swoistym rodzajem ikonograficznej kroniki regionu. Dzięki  tym obrazom możemy poznać pejzaż Kargowej, jakiej już nie ma: „W krainie wiatraków”, „Widok na miasto od strony Obry” czy widok na „Dolinę Obry”. Natomiast samo miasto charakteryzują reprezentacyjne ujęcia -  jego centrum z ratuszem i rynkiem. Szczególne miejsce zajmuje namalowany w 1926 roku i podarowany władzom miasta  obraz „Jarmark w Kargowej”.

Zapraszamy uprzejmie – podczas wernisażu wstęp wolny.

 

Pozdrawiam

Alicja Błażyńska
rzecznik prasowy MZL
tel. 68 327 23 45 wew. 11
kom. 601 56 57 26
---------------------------
Muzeum Ziemi Lubuskiej
al. Niepodległości 15
65-048 Zielona Góra

 

Komentarze

Popularne posty