WŁODZIMIERZ NAHORNY - w cyklu Jazzujące Muzeum - 7 kwietnia (czwartek) o godz. 19.00 w Sali Witrażowej MZL

Miłośników cyklu Jazzujące Muzeum czeka już wkrótce nie lada wydarzenie. 7 kwietnia (czwartek) o godz. 19.00 w Sali Witrażowej MZL przy fortepianie zasiądzie WŁODZIMIERZ NAHORNY, postać nie mająca sobie równej na polskiej scenie jazzowej.
Współorganizatorami wydarzenia są Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Piekarni Cichej Kobiety.

Program wieczoru:

  • wprowadzenie – Leszek Kania, Jerzy Nowak
  • prezentacja obrazu Stanisława Ignacego Witkiewicza pt. „Portret Józefiny Konińskiej” 1936 r. z kolekcji Muzeum Ziemi Lubuskiej – Leszek Kania
  • przerwa
  • recital jazzowy Włodzimierza Nahornego P L A Ż A  R O Z S T A Ń (1. Plaża rozstań, 2. I'll remember december, 3. Driady i Pan - Walc (Szymanowski),  4. Driady i Pan - III (Szymanowski),  5. Treść lata,  6. Kurpie 3 mel. lud.: Macie dziadku grosik, Jakem jechał, tyś na ganku stojała,  Mamo, moja mamo, 7. Jews (Żydzi), 8. Kocham O'Keeffe, 9. Rezeda walc, 10. Próżno płakać,  11. Fantazja Polska (Chopin)

Włodzimierz Nahorny – pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej i filmowej. Jest absolwentem PWSM w Sopocie. Zdobył wiele nagród na konkursach i festiwalach w Polsce i za granicą. Najważniejsze z nich to: I nagroda solistyczna i zespołowa na Jazz nad Odrą 64; II nagroda na Konkursie Młodych Muzyków Jazzowych w Wiedniu w 1966; I nagroda na Festiwalu Jazzowym w Wiedniu 1967, którą odebrał z rąk Duka Ellingtona; I nagroda na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu kolejno w 1972 i 1973 r.

Jest kompozytorem najsłynniejszej powojennej polskiej piosenki Jej Portret. Ma na swoim koncie współpracę z legendarnym gdańskim Bim-Bomem, z zespołem A. Trzaskowskiego, A. Kurylewicza, i wreszcie z Breakoutami w okresie ich największej popularności. Jego ogromną aktywność w ostatnich dwóch dekadach dokumentują płyty: Ich Portret, Kolędy na cały rok, Piosenki Lwowskie, Nahorny-SzymanowskiMity, Nahorny-Chopin – Fantazja Polska, Nahorny-Karłowicz – Koncert, Nahorny Trio Dolce far niente… i nic więcej, Śpiewnik Nahornego,  Nahorny Sextet – Chopin Genius Loci i najnowsza – Nahorny Trio HOPE

Jego muzyka to poezja, romantyzm, refleksja, język nieprzewidywalny. Jest osobowością niedefiniowalną. Jego życiorys to niemal cała historia polskiego jazzu. Od samego początku kariery, od debiutu, wzbudza powszechne uznanie. Wybitny, niepowtarzalny kompozytor, jeden z pierwszych polskich multiinstrumentalistów. Jego idiom to pojęcie tak szerokie jak nieskończony jest wachlarz jego artystycznych doświadczeń. Jest człowiekiem o niespotykanej wrażliwości i skromności, jednocześnie pełnym energii i nowatorskich koncepcji. Przez krytyków nazwany jest Chopinem jazzu.

Koncerty w ramach Jazzującego Muzeum są biletowane.
Bilety w cenie 35 zł do nabycia w kasie Muzeum.
Młodzież szkolna i studenci: 10 zł.
Rezerwacja tel. 68 327 23 45, 509 053 444.
Ilość miejsc ograniczona

Następny koncert odbędzie się podczas Greckiej Nocy w Muzeum, 21 maja br., a  jego wykonawcami będą: Jorgos i Antonis Skolias. W kolejnych czwartkowych wieczorach wystąpią Piotr Wyleżoł, Kuba Płużek i inni znakomici artyści.

 

Pozdrawiam

Alicja Błażyńska
rzecznik prasowy MZL
tel. 68 327 23 45 wew. 11
kom. 601 56 57 26
---------------------------
Muzeum Ziemi Lubuskiej
al. Niepodległości 15
65-048 Zielona Góra

 

Komentarze

Popularne posty