1 IV - będzie się działo w Muzeum

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w piątek, 1 kwietnia 2016 roku na dwa interesujące wydarzenia:

 

·         O godz. 17.00 nastąpi otwarcie wystawy Tomasza Brody Od Rubęsa do Pikasa.  Tym razem data wernisażu nie jest przypadkowa, prima aprilis powszechnie obchodzony jako dzień żartów jest idealnym terminem do zaprezentowania prac artysty wrocławskiego, który do sztuki nie podchodzi na kolanach, ale potrafi się nią bawić. Tomasz Broda świadomie prowokuje, ucieka od zadęcia  i jednocześnie skłania do zastanowienia się nad przesadną promocją dzieł obcych, będącą ucieczką od własnej tożsamości i obnażającą nasz prowincjonalizm.
Przygotowana ekspozycja jest kolejną prezentacją w ramach Galerii Nowy Wiek, a jej kuratorem jest Leszek Kania.

Cykl „Historia sztuki według Tomasza Brody” to autorska interpretacja najwybitniejszych malarskich arcydzieł z różnych epok – od renesansu po dwudziesty wiek. Autor, używając przedmiotów codziennego użytku (piłeczek pingpongowych, gąbek, grzebieni, opakowań po lekach, płynach do prania itd), buduje z nich własne wersje płócien Van Gogha, Warhola, Picassa, Velazqueza czy El Greca. W ten sposób skraca dystans, z jakim zwykle postrzegamy arcydzieła – pokazuje, że możemy bawić się historią sztuki, nie ujmując jej jednocześnie powagi. 
Krytyk sztuki Mirosław Ratajczak tak pisał o jego sztuce: „łączy w zaskakujący sposób humor i powagę, zabawę z edukacją, popkulturową współczesność z szacowną tradycją zachodniego malarstwa (…) Ambitne zadanie, jakie przed sobą postawił, polega na uchwyceniu nie tylko materialnego obrazu, z jakim w konkretnym przypadku ma do czynienia, ale wręcz przeniknięciu spojrzenia danego twórcy, czyli tego, jak patrzył on na swojego modela bądź wybrany motyw.

Wystawa będzie można oglądać do 29 V 2016 roku. Podczas wernisażu – wstęp wolny.

·         O godz. 18.00 spotkanie z cyklu „Z pamiętnika podróżnika”  Tym razem naszymi gośćmi będą Agnieszka „Jagna” Gontaszewska i Rafał „Raf” Piekarz, którzy podzielą się swoimi przeżyciami z wyprawy do Namibii.

Namibia to nie tylko kraj zapierających dech krajobrazów i bogactwa dzikiej przyrody, ale też różnorodności kultur, w którym mieszają się wpływy czytelnych wciąż tradycji dawnych kolonistów oraz wielu żyjących współcześnie grup etnicznych. Zielonogórzanie Agnieszka „Jagna” Gontaszewska i Rafał „Raf” Piekarz zaprezentują wrażenia ze swojej wyprawy do tego odległego kraju. W jej trakcie pokonywali szlaki przez góry, pustynię i sawannę. Poznawali przedstawicieli różnych plemion. Obserwowali żyrafy, zebry i strusie wędrujące wzdłuż torów kolejowych. Dotarli do najgłębszego w Afryce kanionu, dotknęli największego na świecie meteorytu, podziwiali surrealistyczne piękno wraków statków na zawsze uwięzionych na Wybrzeżu Szkieletowym. Natknęli się nawet na pamiątki po polskim podróżniku – Kazimierzu Nowaku, który w latach 30. XX wieku pieszo, konno i rowerem przemierzył Czarny Ląd z północy na południe i z powrotem.
Spotkanie zatytułowane  „Tropiąc surykatki czyli podróż do Namibii” moderować będzie Anitta Maksymowicz, która jest opiekunką cyklu „Z pamiętnika podróżnika”.

Zapraszamy wszystkich, którzy są ciekawi prawdziwej Afryki. Wstęp wolny.

 

 

 

 

 

Pozdrawiam

Alicja Błażyńska
rzecznik prasowy MZL
tel. 68 327 23 45 wew. 11
kom. 601 56 57 26
---------------------------
Muzeum Ziemi Lubuskiej
al. Niepodległości 15
65-048 Zielona Góra

 

Komentarze

Popularne posty