W tym tygodniu Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych i nowa wystawa

BWA Zielona Góra i Fundacja Ad Arte zapraszają na
Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych SHORT WAVES
Pokaz filmów w środę 18.04 o godzinie 19:00
Już po raz czwarty fale polskiego krótkiego metrażu zaszumią w głowach polskich i zagranicznych krótko-widzów. Między 12 a 28 kwietnia obdarzony darem multilokacji Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych SHORT WAVES odwiedzi ponad 30 polskich i kilkanaście zagranicznych miast (m.in. Berlin, Dublin, Helsinki, Londyn, Porto, Praga) zatrzyma się też na dłużej w Poznaniu.
Organizator imprezy - Fundacja Ad Arte - od lat monitoruje wody krótkiego kina, selekcja w 2012 roku przyniosła 212 zgłoszeń! Po burzliwych dyskusjach powstał konkursowy program, w którym znalazło się 10 produkcji: fabuły, animacje, dokumenty, teledyski i eksperymenty.
Wypływamy! Na początek wraz z pewnym neurotycznym chłopakiem upewnimy się, że „Wszystko w porządku" (reż. Filip Lisowski), później zobaczymy dosłowne dzielenie włosa na czworo w modowym „Telogenie" (reż. Alan Kępski), zanurzymy się w świecie snu połączeni z nim „Snepowiną" (reż. Marta Pajek), zobaczymy poruszającą „Rozmowę" (reż. Piotr Sułkowski), pójdziemy na spacer ze staruszkami i „Zwierzęciem bez nogi" (reż. Jakub Drobczyński, Tymon Tykwiński), spróbujemy swoich sił z „Siłaczką" (reż. Aleksander Pawluczuk), zastygniemy na moment z górskim krajobrazem „Isli" (reż. Małgorzata Grygierczyk), pooglądamy hałasujące dźwięki w „Noise" (reż. Przemysław Adamski, Katarzyna Kijek), pojedziemy z trzema siostrami na „Naukę jazdy" (reż. Emi Mazurkiewicz), a na koniec zanurzymy się w ferii barw i rozwiążemy „Krzyżówkę dnia" (reż. Krzysztof Skonieczny).
Widzowie w każdym z festiwalowych miast będą mieli szansę wziąć udział w głosowaniu, w wyniku którego wyłoniony zostanie zwycięzca. Główna Nagroda Festiwalu to 10 000 PLN. Ponadto Profesjonalne Jury złożone ze specjalistów w dziedzinie kultury audiowizualnej przyzna specjalną nagrodę Short Waves PRO w wysokości 5 000 PLN. Poznańska część Festiwalu wzbogacona będzie o szereg wydarzeń towarzyszących, przybliżających publiczności różne oblicza krótkiego metrażu.
______
Program:
Wszystko w porządku (Reż. Filip Lisowski / 2011 / 11')
Uporządkowany chłopiec, jego urodziny i proza życia: kurz, brudne naczynia, bałagan. Subtelna historia o przyjaźni i natręctwach. Bohater przez ostatnie 2 minuty filmu macha głową.

Telogen (Reż. Alan Kępski / 2012 / 4')
Transgresje ciała, metamorfozy wizerunku, morfologia włosa. W roli głównej ekscentryczna modowa blogerka Coco Mayaki. 
Snępowina (Reż. Marta Pajek / 2011 / 14')
Animacja na granicy snu i jawy. O trudnościach z rannym wstawaniem, niedojedzonym barszczu i tytułowej snępowinie - przewodzie łączącym wody płodowe marzeń sennych z łożyskiem rzeczywistości. 
Rozmowa (Reż. Piotr Sułkowski / 2011 / 17')
Dokumentalna historia kobiety, która wychodzi z więzienia na przepustkę. Rozpościera się przed nią wszechświat niedostępnych dotąd emocji i przeżyć. Niezwykły sposób opowiadania to zasługa w równej mierze reżysera, jak i głównej bohaterki.


Zwierzę bez nogi (Fisz Emade) (Reż. Jakub Drobczyński, Tymon Tykwiński / 2011 / 4')
Fisz i Emade idą tropem Beastie Boys i przechodzą... na emeryturę. Spacerek staruszków po mieście przy bujających rytmach hip-hopu.

Siłaczka (Reż. Aleksander Pawluczuk / 2012 / 7')
Dokument o silnej kobiecie, dosłownie i w przenośni. Bohaterka - Dorota Jadczak - nie traci uroku i wdzięku, nawet gdy pręży mięśnie.

Isla (Reż. Małgorzata Grygierczyk / 2011 / 1')
Ruchome obrazy? Chwila skupienia. Proszę patrzeć, można zobaczyć.
Noise (Reż. Przemysław Adamski, Katarzyna Kijek / 2011 / 7')
Z uchem przy ścianie łatwo o przesłyszenie. Krótka opowieść o odgłosach wdzierających się w życie człowieka. Zabawnie zobrazowane dźwięki stają się pełnoprawnym elementem widzialnej rzeczywistości.

Nauka jazdy (Reż. Emi Mazurkiewicz / 2011 / 13')
Próba sił w ciasnym wnętrzu samochodu rodziców. Trzy siostry i jedna kierownica. Podskórne napięcia, konflikty, ukryta agresja, obawa przed odrzuceniem i miłość. Krótko: rodzina.
Krzyżówka dnia (Brodka) (Reż. Krzysztof Skonieczny / 2011 / 4')
Kalejdoskop animacji: szereg technik i artystów, dynamiczny montaż. Krzyżówkę rozwiązuje Monika Brodka.
więcej czytaj na www.shortwaves.pl
________

Zapraszamy serdecznie na wystawę
Magdalena Franczak, Stany przejściowe
Otwarcie wystawy w piątek 20.04 o godzinie 19:00
To najnowszy projekt Magdaleny Franczak powstał specjalnie z myślą o przestrzeni BWA Zielona Góra. Częściowo nawiązuje on do poprzedniego cyklu Hairy candies akcentując to co pierwotne, zwierzęce, instynktowne. Tym razem jednak szala ciężkości przesuwa się w stronę przyrody, jej cykliczności i momentu, kiedy ziemia zaczyna oddychać.
Magda Franczak wychodzi w głąb ogrodu, lasu, parku i niemalże przez mikroskop czyni swoje obserwacje. Wycina z rzeczywistości potrzebne jej fragmenty, aby na ich podstawie stworzyć ciąg skojarzeń dotyczących natury człowieka i międzyludzkich relacji. Szuka tego, co pomiędzy, w pół kroku, nie do określenia. Szuka tytułowych stanów przejściowych. Pieczołowicie gromadzi ramy-gablotki i stare, używane już kiedyś papiery, które dostają nowe życie. Tam umieszcza swoją kolekcję.
Wystawa potrwa do 13 maja
Magdalena Franczak (1978) - malarka i artystka interdyscyplinarna, posługująca się różnymi mediami w zależności od potrzeby realizowanego projektu (malarstwo, rysunek, fotografia, performance). Członkini polsko-niemieckiej grupy AOUA (Academy of Ugly Arts). Dwukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Słupska (2005 i 2008), trzykrotna stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego (2009,2010, 2011). Wystawia w galeriach w Polsce (m.in. Wozownia w Toruniu, BGSW w Słupsku, Wieża Ciśnień w Koninie, Arsenał w Poznaniu, Galeria Biała w Lublinie) i za granicą (Kanada, Portugalia, Dania, Niemcy, Rosja). Wchodzi w przestrzeń teatralną projektując kostiumy i scenografie, działając performatywnie, oraz w przestrzeń publiczną - poprzez wielkoformatowe murales (m.in na ścianie 4-piętrowego bloku w Słupsku i na oddziale chirurgii dziecięcej Szpitala Wojewódzkiego w Słupsku) i maleńkie sekrety zakopywane z dziećmi w różnych miejscach Polski i Europy. W swojej twórczości porusza problem ciała, jego opresji i kondycji. Krąży wokół mitologii i rytuałów dzieciństwa. Bada proces pamięci i wyobrażeń, odczarowuje lęki i strachy. Fascynują ją genetyczne kurioza, włochate stwory i symbole kartograficzne, które przetwarza w projekcie - Ślady.

http://mfranczak.blogspot.com/

-- 

Jeśli nie chcesz otrzymywać materiałów promocyjnych od galerii BWA w Zielonej Górze możesz zrezygnować wysyłając pusty e-mail na ten adres w temacie umieszczając: NIE

Galeria BWA jest finansowana przez Urząd Miasta Zielona Góra
Patronat medialny: TVP Gorzów Wielkopolski, ZielonaGora24.tv
Sponsor: P. W. Fast Sp. z o. o.
Specjalne podziękowania dla: Zielona Jadłodajnia, Apartamenty na Placu Słowiańskim, Drukarnia FORTIS  M. Borowy Sp. j.

Godziny otwarcia: wtorek: 10-15 | środa-piątek: 11-17 | sobota: 12-18 | niedziela: 11-17 | poniedziałek: nieczynne
Galeria BWA | Al. Niepodległości 19 | 65-048 Zielona Góra | tel. / fax 0048 68 325 37 26 | www.bwazg.pl

Komentarze

Popularne posty