dziś wernisaż wystawy Magdaleny Franczak a w środę 25.04 promocja książki o fascynującej architekturze PRL

Magdalena Franczak
Stany przejściowe

Najnowszy projekt Magdaleny Franczak powstał specjalnie z myślą o przestrzeni BWA Zielona Góra. Częściowo nawiązuje on do poprzedniego cyklu Hairy candies akcentując to co pierwotne, zwierzęce, instynktowne. Tym razem jednak szala ciężkości przesuwa się w stronę przyrody, jej cykliczności i momentu, kiedy ziemia zaczyna oddychać.

Magda Franczak wychodzi w głąb ogrodu, lasu, parku i niemalże przez mikroskop czyni swoje obserwacje. Wycina z rzeczywistości potrzebne jej fragmenty, aby na ich podstawie stworzyć ciąg skojarzeń dotyczących natury człowieka i międzyludzkich relacji. Szuka tego, co pomiędzy, w pół kroku, nie do określenia. Szuka tytułowych stanów przejściowych.

Wernisaż: piątek 20.04, godzina 19:00
Termin wystawy: 20.04-13.05.2012

____________________

Wydawnictwo Karakter i Galeria BWA w Zielonej Górze 
zapraszają na promocję książki Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL

Termin spotkania: środa 25 kwietnia, godzina 19:00

Źle urodzone to fascynująca opowieść nie tylko o przedziwnych losach budynków, ale też o ich twórcach. Na kartach książki pojawiają się portrety czołowych postaci polskiej architektury, m.in. Marka Leykama, Henryka Buszki i Aleksandra Franty, Jerzego Hryniewieckiego, Zofii i Oskara Hansenów, Mieczysława Króla, Haliny Skibniewskiej. Filip Springer przedstawia ich jako ludzi z krwi i kości, stara się zrozumieć ich motywacje, twórcze postawy oraz pokazuje, w jaki sposób realizowali oni swoje pomysły w systemie gospodarki nakazowo-rozdzielczej. Całość ilustruje blisko 200 kolorowych fotografii – archiwalnych oraz współcześnie wykonanych przez autora, dokumentujących obecny stan niegdysiejszych ikon nowoczesności.

Dworce w Warszawie i Katowicach, poznański okrąglak, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, warszawski Pawilon Chemii i Supersam… Ikony architektury modernistycznej czasów PRL-u. Zdaniem jednych – budynki zasługujące na podziw i uznanie, zdaniem innych – ohydne komunistyczne baraki, które należy zrównać z ziemią. Dlaczego budzą takie kontrowersje? Jakie były okoliczności ich powstania i dlaczego niektórych z nich już nie ma? Źle urodzone to fascynująca opowieść nie tylko o przedziwnych losach budynków, ale też o ich twórcach. Na kartach książki pojawiają się portrety czołowych postaci polskiej architektury, m.in. Marka Leykama, Henryka Buszki i Aleksandra Franty, Jerzego Hryniewieckiego, Zofii i Oskara Hansenów, Mieczysława Króla, Haliny Skibniewskiej. Filip Springer przedstawia ich jako ludzi z krwi i kości, stara się zrozumieć ich motywacje, twórcze postawy oraz pokazuje, w jaki sposób realizowali oni swoje pomysły w systemie gospodarki nakazowo-rozdzielczej. Całość ilustruje blisko 200 kolorowych fotografii – archiwalnych oraz współcześnie wykonanych przez autora, dokumentujących obecny stan niegdysiejszych ikon nowoczesności. Jak pisze autor, „książka nie jest dokumentacją najwybitniejszych obiektów powojennego modernizmu w Polsce. Znalazły się w niej jednak obiekty, które rodzą pytania reprezentatywne dla całej architektury tamtego okresu. Spacerując po Sadach Żoliborskich, nie sposób nie zastanawiać się, jak Halinie Skibniewskiej udało się zaprojektować osiedle tak inne od wielkopłytowych blokowisk. I czy rzeczywiście Polacy byli na te blokowiska skazani? Próbując zrozumieć koncepcje Zofii i Oskara Hansenów, trudno nie wyobrażać sobie, jak wyglądałaby Polska gdyby wtedy, w latach siedemdziesiątych, ktoś ich naprawdę posłuchał”.

Książka Filipa Springera jest kontynuacją projektu Źle urodzone (zle-urodzone.pl), którego współautorem jest architekt, Marek Woźniczka.

Filip Springer (ur. 1982) — reporter i fotograf. Regularnie współpracuje z mediami ogólnopolskimi i i lokalnymi. Publikował między innymi w “Polityce”, “Rzeczpospolitej”, “Przekroju, „Newsweeku”, „Wysokich Obcasach”. W 2011 roku wydał pierwszą książkę reporterską – entuzjastycznie przyjętą przez krytykę i czytelników książka Miedzianka. Historia znikania (Czarne 2011).

Gorąco zapraszamy na spotkanie z autorem książki!
--
Galeria BWA | Al. Niepodległości 19 | 65-048 Zielona Góra | Tel./Fax 0048 68 325 37 26 | www.bwazg.pl | bwa@bwazg.pl
Godziny otwarcia | wtorek: 10-15 | środa-piątek: 11-17 | sobota: 12-18 | niedziela: 11-17 | poniedziałek: nieczynne


Zapraszamy również na naszą wystawę:
Raster - wiek szkolny (do 13.05.2012)

Galeria BWA jest finansowana przez Urząd Miasta Zielona Góra
Patronat medialny: TVP Gorzów Wielkopolski, ZielonaGora24.tv
Sponsor: P. W. Fast Sp. z o. o.
Specjalne podziękowania dla: Zielona Jadłodajnia, Apartamenty na Placu Słowiańskim, Drukarnia FORTIS  M. Borowy Sp. j.

Jeśli nie chcesz otrzymywać materiałów promocyjnych od galerii BWA w Zielonej Górze możesz zrezygnować wysyłając pusty e-mail na ten adres w temacie umieszczając: NIE


Komentarze

Popularne posty