RZEŹBIŁEM WIEDŹMINA - otwarcie wystawy Artura Wochniaka - środa, 8 lipca, godz. 17.00, Muzeum ZIemi Lubuskiej w Zielonej Górze
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
i Galeria Twórców Galera
Zapraszają na otwarcie wystawy
Artur Wochniak
RZEŹBIŁEM WIEDŹMINA
dokumentacja
Wernisaż i spotkanie z Artystą odbędzie się w środę, 8 lipca 2015 r. o godz. 17.00 w gmachu Muzeum (Sala Witrażowa), al. Niepodległości 15.
Geralt z Rivii, wiedźmin to bezapelacyjnie najpopularniejszy bohater polskiej literatury fantastycznej. Powołany został do życia przez Andrzeja Sapkowskiego w 1986 roku - w opowiadaniu „Wiedźmin” nadesłanym na konkurs miesięcznika Fantastyka. Tekst zdobył III miejsce i serca czytelników, przyczynił się do spopularyzowania w Polsce gatunku fantasy odświeżając zarazem jego konwencję. Kolejne opowiadania i powieści biły rekordy popularności, przełożono je w sumie na szesnaście języków. Obok ośmiu książek samego Andrzeja Sapkowskiego ukazały się też nawiązujące do postaci bohatera i jego świata pozycje innych autorów.
Wiedźmin doczekał się także kilkakrotnie adaptacji komiksowej (m.in. wydana w latach 1993-95 sześcioczęściowa seria rysowana przez Bogusława Polcha do scenariuszy Macieja Parowskiego i Andrzeja Sapkowskiego, nieukończona wersja Przemysława Truścińskiego, „Racja Stanu” (2011) rysowana przez Arkadiusza Klimka i Łukasza Pollera, scenariusz Michał Gałek i amerykański „Dom ze szkła” (2014) Paula Tobina i Joe Querio).
W 2001 roku na ekran przeniósł przygody wiedźmina Marek Brodzki, jednak nie była to adaptacja udana, film i serial do dziś są przykładem spektakularnej porażki.
Ekranizacja się nie powiodła natomiast z egranizacjami było już dużo lepiej. Geralt z Rivii sprawdził się jako bohater gry fabularnej „Wiedźmin – gra wyobraźni”( 2001), karcianej (2007), pojawił się na urządzeniach mobilnych i jako gra przeglądarkowa.
Światowy sukces odniosła stworzona przez studio CD Projekt RED gra cRPG przeznaczona na komputery osobiste i konsole. Trzy odsłony „Wiedźmina”, wydane w latach 2007-2015 sprzedały się w milionach egzemplarzy, zebrały znakomite recenzje i liczne nagrody stając obok najlepszych dokonań gatunku. Powrócił temat ekranizacji, pracą nad nowym filmem zajmuje się Tomasz Bagiński i Platige Image.
Wiedźmin to dziś potężna popkulturowa ikona; na której sukces przez lata pracowała rzesza twórców – pisarzy, scenarzystów, ilustratorów, grafików, programistów, filmowców… I rzeźbiarzy, wśród nich także znany zielonogórski artysta – Artur Wochniak.
Igor Myszkiewicz
Kurator wystawy
Rzeźbiłem Wiedźmina
Na początku 2014 roku zostałem zaproszony przez artystę rzeźbiarza Tomasza Radziewicza, członka Udock Creative Studio, do współpracy przy rzeźbie przedstawiającej Geralta z Rivii, bohatera książek Andrzeja Sapkowskiego i przebojowej gry komputerowej "Wiedźmin". Zlecenie realizowane było na zlecenie CD Project Red - twórców gry. Pracę rozpoczęliśmy w kwietniu 2014 roku w Gdańsku, w pracowni T. Radziewicza i trwała ona sześć miesięcy. Rzeźba powstawała na podstawie małego (20 cm) projektu autorstwa Tomka Radziewicza; składała się z dwóch splecionych w walce postaci: Geralta i Południcy. Moim zadaniem było powiększenie i interpretacja pierwotnego projektu, czyli przełożenie na docelowy format - około 2,5 m wysokości. Zajmowałem się wykonaniem konstrukcji, uformowaniem w glinie proporcjonalnej bryły całej kompozycji, rzeźbieniem detali, następnie stworzeniem modelu gipsowego i form negatywowych, silikonowo-żywicznych do powielania gotowej rzeźby. Nad całością prac nadzór autorski sprawował autor projektu, angażował się bezpośrednio we wszystkie etapy procesu. Sama rzeźba w glinie trwała około dwóch miesięcy i była to dla mnie najprzyjemniejsza i najbardziej twórcza część zadania. Kolejne etapy to już technologia rzeźby, czyli wykonanie modelu gipsowy i form odlewniczych.
Ostatecznie wykonano 32 repliki figury, trafiły one głównie do USA, Australii i Europy Zachodniej promując trzecią odsłonę gry Witcher - Wild Hunt (Wiedźmin - Dziki Gon).
Praca przy Wiedźminie było to dla mnie niezwykłym i nowym doświadczeniem, po raz pierwszy zmierzyłem się ze stylistyką fantasy, i chyba obecnie najpopularniejszym polskim bohaterem światowej popkultury, oraz współpracowałem ze znakomitym i doświadczonym rzeźbiarzem jakim jest Tomasz Radziewicz.
Artur Wochniak
O Artyście: Artur Wochniak ur. 20 kwietnia 1973, artysta rzeźbiarz. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zielonej Górze, w latach 1993-98 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na wydziale malarstwa, grafiki i rzeźby (dyplom z rzeźby u prof. Józefa Kopczyńskiego). Po studiach wrócił do Zielonej Góry i (od 1999 r.) przez sześć lat uczył w Liceum Plastycznym (rzeźby, podstaw projektowania i liternictwa). Jest członkiem zarządu Ogólnopolskiej Sekcji Rzeźby przy Związku Polskich Artystów Plastyków. Był członkiem grupy plastycznej „beetwenus”. Członek Okręgu Zielonogórskiego ZPAP.
Obecnie zajmuje się przede wszystkim rzeźbą, poza tym rysunkiem, scenografią, projektowaniem graficznym, projektowaniem wnętrz i malarstwem. Od 2010 tworzy i realizuje kameralne rzeźby plenerowe o charakterze satyrycznym - zielonogórskie Bachusiki. Jego najbardziej prestiżową i znaną realizacją rzeźbiarską jest rekonstrukcja Kwadrygi Brunonii (Braunschweiger Quadriga) największa rzeźba tego typu w Europie – 9,5m wysokości, znajdująca się w Brunszwiku na Schloss-Arkaden. Została wyrzeźbiona na podstawie małych modeli Ernsta Rietschela z 1863.
Kuratorem wydarzenia jest Igor Myszkiewicz
Wystawa potrwa do 25 sierpnia 2015 r.
Współorganizator: Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra
Więcej informacji: Igor Myszkiewicz, tel. 68 327 23 45 w. 30
………………………………………..
Muzeum Ziemi Lubuskiej
al. Niepodległości 15
65-048 Zielona Góra
tel. (68) 327 23 45, 320 26 78
fax (68) 324 65 61
e-mail: muzeum@man.zgora.pl
Komentarze
Prześlij komentarz