Zaproszenie na sobotę 23 maja
23 maja 2015 r. zapraszamy wszystkich na pierwszą w tym roku "Pogodną niedzielę".
Wyjątkowa "Pogodna niedziela", nie w muzeum na Ogrodowej, ale pod gołym niebem na deptaku i nie w niedzielę, ale w sobotę.
Tego dnia, na deptaku od strony Teatru od godz. 11 do godz. 17 rozstawione będą budki, w których prezentować będą się zielonogórskie organizacje społeczne. Jest to akcja organizowana przez Wojewódzki Urząd Pracy z funduszy unijnych. Polskie Towarzystwo Krajoznawcze przystąpiło do tej akcji, prezentując działalność Klubu Miłośników Kolei Szprotawskiej i Muzeum Kolei Szprotawskiej.
W ramach tej inicjatywy pokażemy wystawę z cyklu "Pogodne niedziele", poświęconą historii stacji Stary Kisielin.
Będzie to pierwsza z wystaw cyklu, ukazujących stacje i przystanki kolejowe o które wzbogaciła się Zielona Góra po 1 stycznia 2015 r. Na planszach zaprezentujemy działaność stacji oraz mnóstwo ciekawostek. Niewątplwiie nikt nie widział stacji w Starym Kisielinie w takiej postaci jak ją zaprezetnujemy. Wystawę przygotowała sekcja historyczna Klubu Miłośników Kolei Szprotawskiej.
Zaprezentujemy specjalną wystawę fotograficzną ilustrującą nasze rajdy "Z pociągu już nie zobaczysz". Tę wystawę przygotowali specjalnie na sobotę członkowie sekcji fotograficznej Klubu Miłośników Kolei Szproatwskiej.
Oprócz tych tematów przewodnich, będzie można się dużo dowiedzieć
- o działalności Klubu i Muzeum,
- o najbliższych planach,
- o budżecie obywatelskim,
- o muzeum Oberstadt,
- o remoncie parowozu TKh1-20.
Będzie można porozmawiać o kolejnictwie w ogóle, o regionie i mieście, o muzeum, o akcjach w szkołach, o aktywności obywatelskiej z większością aktywistów naszego środowiska.
Zaprezentujemy też nową akcję pn. "Skarbnica Wspomnień Zielonogórzan".
Pokażemy model stacji Grunberg Oberstadt wraz z taborem kolei szprotawskiej (parowozy i wagony), budowany od lat przez modelarzy z Klubu Miłośników Kolei Szprotawskiej.
Program prezentacji Klubu na głównej scenie przy Teatrze (goście i przyjaciele Klubu Miłośników Kolei Szprotawskiej będą odpowiadać na 2-3 pytania zadawane przez Mieczysława J. Bonisławskiego i Bartłomieja Gruszkę):
godz. 11:45, Jacek Budziński, kandydat na Prezydenta Z. Góry, radny, nauczyciel historii - opowie o współpracy urzędu miasta i radnych ze społecznymi (obywatelskimi) placówkami (inicjatywami) kulturalno - muzealnymi - główne pryncypia w zielonogórskiej praktyce. Pan Jacek, jako historyk wyjawi również swą wiedzę nt. kolei szprotawskiej (coś najciekawszego czym chciałby się podzielić)
godz. 14:50 prof. Wiesław Hładkiewicz, politolog i historyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego - opowie o znaczeniu obywatelskiej aktywności na niwie poznawania historii własnego regionu dla samooceny roli mieszkańca w rozwoju miejsca zamieszkania, o znaczeniu niezawodowych i niepublicznych jednostek organizacyjnych parających się historią, tożsamością, tradycjami zbiorowymi regionu
godz. 15:30 - Mirosław Kłosiński - zaprezentuje wspomnienia pod hasłem "Kiedy podwórkiem były torowiska kolei szprotawskiej - wpływ sąsiedztwa infrastruktury technicznej (przemysłowej) na zabawy i rozwój dzieci i młodzieży na przykładzie Zielonej Góry lat 60-80-tych."
godz. 16:30 - Adam Ruszczyński, zielonogórski historyk nieakademicki, autor książek o kawalerii w służbie Rzymu i o Mieszku I, w której analizuje jego skandynawskie pochodzenie, znany podróżnik. Zakres jego mini wywiadu dotyczyć będzie amatorskiego, hobbystycznego poznawania historii lokalnej przez mieszkańców Szkocji, Anglii, Afryki Północnej z którymi to ludźmi zetknął się podczas pracy nad swoimi książkami. A. Ruszczyński odpowie też na pytanie, jak takie zainteresowania ludzi wpływają na ich aktywność obywatelską i przywiązanie do regionu właśnie na Wyspach i w Magrebie.
Dla gości i zwiedzających przewidziane są liczne atrakcje i pamiątki, m.in. okolicznościowe bilety peronowe, plakaty, ulotki.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do naszego stoiska (nr 17), które będzie usadowione przy samym wejściu do Biura Rady Miasta (ratusz). Szczegóły i pytania - tel. 607 625 979, m.bonislawski@adres.pl
Akcje Klubu Miłośników Kolei Szprotawskiej wspomaga Miasto Zielona Góra.
Mieczysław J. Bonisławski
Skarbnik
Komentarze
Prześlij komentarz