Wystawa: Michał Slezkin - Państwo (14.11); książka: Przestrzeń społeczna. Historie mówione Złotego Grona i Biennale Sztuki Nowej (17.11)

Michał Slezkin. Państwo
Goście: Zosia Dzierżawska i Monika Powalisz, Szymon Rogiński, Paweł Althamer
Kurator: Krzysztof Gutfrański
14.11-07.12.2014
otwarcie: 14.11, piątek, o godz. 19:00

Image

Punktem wyjścia dla wystawy jest reinscenizacja archiwum, które Michał Slezkin odziedziczył na początku lat 90. po swoim ojcu. Te dobrze znane mu przedmioty przez lata funkcjonowały jako elementy swoistej intrygi politycznej, do której on sam dołączył (został włączony) dwadzieścia lat wcześniej.

Proszę sobie wyobrazić jedyne w swoim rodzaju połączenie gry dyplomatycznej i dzisiejszych gier fabularnych, rozgrywane pod kilkoma warszawskimi adresami. W ciasnym mieszkaniu odbywa się oficjalna wizyta dyplomatyczna na najwyższym szczeblu - ląduje miniaturowy samolot, notable witają gości z należną im pompą, dziennikarze wirują po płycie lotniska, rejestrując wydarzenie wagi państwowej... Tak rozpoczynał się jeden z „rytuałów" gry w państwa, zainicjowanej przez Bohdana Slezkina. Zabawa ta polegała na tworzeniu fikcyjnych bytów politycznych i rozgrywaniu oficjalnych oraz nieoficjalnych relacji między nimi. Rozgrywka toczyła się w kilku etapach i w różnych składach osobowych od 1947 do lat 80.

Po śmierci ojca Michał Slezkin stał się głównym depozytariuszem „Państwa‟ - archiwum dokumentów dyplomatycznych i ręcznie malowanych papierowych miniaturek o ustalonych tożsamościach, profesjach, które zachwycają precyzją detalu i bogactwem odniesień. W 2008 roku postanowił poddać kolekcję twórczej obróbce, rozbudowując ją o zaprojektowane przez siebie elementy. Wykorzystując uniwersalny potencjał zawarty w rytuałach zabawy - wizycie oficjalnej, konflikcie zbrojnym czy też akcie dywersji, Slezkin proponuje widzom kontekstualną reinscenizację i rozgrywkę z przeszłością. Z jednej strony, wychodząc od materii archiwalnej w panoramiczny sposób pokazuje anatomię dzisiejszych wojen zastępczych oraz rozgrywek politycznych, z drugiej natomiast prezentuje bardzo osobistą, autobiograficzną wypowiedź, która przenosi pamięć o ojcu i jego wynalazku w kolejny wymiar.

Krzysztof Gutfrański

----

Serdecznie zapraszamy na promocję książki:

Przestrzeń społeczna.
Historie mówione Złotego Grona i Biennale Sztuki Nowej

Image


Spotkanie promocyjne i dyskusja
Poniedziałek, 17.11.2014 r. godzina 18:00


W promocji wezmą udział: Piotr Słodkowski, Wojciech Kozłowski i Marta Gendera
 

Niniejsza książka jest wynikiem projektu, prowadzonego przez Fundację Salony w latach 2013 - 2014. Publikacja zawiera 12 wywiadów z organizatorami i uczestnikami Wystaw i Sympozjów Złotego Grona i Biennale Sztuki Nowej, przeprowadzonych za pomocą metody oral history. Indywidualne wspomnienia rozmówców tworzą barwny obraz lokalnej sceny artystycznej, niezwykle aktywnej w latach 60., 70., 80. i 90., która wyraźnie zaznaczyła swój ślad na mapie polskiej historii sztuki. Zielona Góra w relacjach świadków jest miejscem spotkań artystów z Polski i zagranicy, wymiany wiedzy o ówczesnych zainteresowaniach sztuki i eksperymentowania z możliwościami wystawienniczymi. Jest to pierwsza książka, która stanowi refleksje świadków na temat tych ważnych dla kształtowania się polskiej tożsamości artystycznej na Ziemiach Zachodnich wydarzeń.
 

Celem projektu Przestrzeń społeczna jest przypomnienie dwóch imprez artystycznych ważnych zarówno dla kształtowania się polskiej tożsamości kulturalnej na Ziemiach Zachodnich, jak i dla polskiej sztuki współczesnej: Wystaw i Sympozjów Złotego Grona (1965 - 1981) oraz Biennale Sztuki Nowej w Zielonej Górze (1985 - 1996). Działania w ramach projektu mają przywrócić należne miejsce wydarzeniom, dotychczas marginalizowanym lub całkowicie pomijanym w oficjalnym dyskursie historyczno-artystycznym. Posługując się dyskursem pamięci i zbierając relacje świadków historii, związanych z tymi imprezami, projekt jest jednym z pierwszych przedsięwzięć, które mają na celu metodyczne wprowadzenie zasad historii mówionej do polskiej historii sztuki. Ponadto stanowi on propozycję dowartościowania peryferii względem centrów artystycznych - wykorzystania potencjału miejsca, na które za pośrednictwem obu imprez stale oddziaływała obecność najważniejszych artystów w sztuce polskiej po 1945 roku. Pozostawili oni po sobie w mieście serię niezrealizowanych do dziś projektów, dotyczących wciąż aktualnych problemów przestrzeni miejskiej (m.in. Karta Łagowska). Zaangażowanie twórców „z zewnątrz" w obie imprezy pokazuje, jak ważne dla plastyków, architektów i projektantów były wartości, które nadal pozostają aktualne i szeroko dyskutowane, m.in. kompleksowe zagospodarowywania przestrzeni i harmonijne łączenie centrum miasta z pobliskimi osiedlami mieszkaniowymi (projekt Parku Winnego). Przywołanie powyższego zaangażowania, które znamionuje chęć otwarcia się na przestrzeń publiczną, może okazać się niezmiernie ważne dla przewartościowania sztuki lat 60., 70. i 80., dotąd interpretowanej przeważnie jako niezaangażowana - taka, która stroni od wychodzenia poza ściany galerii.

 
Uczestnicy wywiadów: Jan Berdyszak, Józef Burlewicz, Tadeusz Dobosz, Grzegorz Kowalski, Jan Muszyński, Wiesław Myszkiewicz, Stefan Papp, Józef Pruś, Anka Ptaszkowska, Bogumiła Chłodnicka, Wojciech Kozłowski, Zenon Polus, Zbigniew Szymoniak
 

Wywiady przeprowadzili Romuald Demidenko, Marta Gendera, Nora Markiewicz i Piotr Słodkowski

Koncepcja: Marta Gendera, Piotr Słodkowski

Redakcja: Piotr Słodkowski

Teksty: Jan Berdyszak, Piotr Filipkowski, Krzysztof Kostyrko, Stefan Papp, Piotr Słodkowski

Kalendarium: Nora Markiewicz

Redakcja i korekta językowa: Julia Odnous

Opracowanie graficzne, skład: Magdalena Heliasz

Konsultacja merytoryczna: Leszek Kania, Wojciech Kozłowski, Konrad Schiller

Wydawca: Fundacja Salony

Cena: 39 PLN

Zamówienia należy kierować na adres: f.salony@gmail.com

 Współpraca: BWA Zielona Góra, Muzeum Ziemi Lubuskiej

Publikacja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Zielona Góra

fundacjasalony.pl

historiemowione.pl



--
Galeria BWA | Al. Niepodległości 19 | 65-048 Zielona Góra | Tel./Fax 0048 68 325 37 26 | www.bwazg.pl | bwa@bwazg.pl | fb.com/bwazielonagora
Godziny otwarcia | wtorek: 10-15 | środa-piątek: 11-17 | sobota: 12-18 | niedziela: 11-17 | poniedziałek: nieczynne

Galeria BWA jest finansowana przez Urząd Miasta Zielona Góra
Patronat medialny: TVP Gorzów Wielkopolski, ZielonaGora24.tv
Sponsor: P. W. Fast Sp. z o. o.
Specjalne podziękowania dla: Zielona Jadłodajnia, Apartamenty na Placu Słowiańskim, Drukarnia FORTIS, StampTeX

Jeśli nie chcesz otrzymywać materiałów promocyjnych od galerii BWA w Zielonej Górze możesz zrezygnować wysyłając pusty e-mail na ten adres w temacie umieszczając: NIE

Komentarze

Popularne posty