Zaginiona Sztuka Parku w Zatoniu: Poszukiwania i Wyzwania

 

Szkic A. Druecknera- Pałac w Zatoniu w czasach sprzed zniszczeń.


W ciągu dwóch godzin intensywnych poszukiwań starałem się odnaleźć informacje dotyczące cennych dzieł sztuki, które zaginęły z parku w Zatoniu, położonego w Nowym Mieście Zielonej Góry. Park ten był niegdyś dumą okolicy dzięki oryginalnym antycznym rzeźbom, które niestety padły ofiarą kradzieży. Wśród skradzionych artefaktów znajdowała się wyjątkowa rzeźba klęczącej Greczynki, wskazywana przez inwentarz z lat 70-tych jako autentyczny antyk, podobnie jak odnaleziony w Warszawie antyczny sarkofag.

Szacunkowa Wartość Zaginionych Artefaktów

Analizując wartość zaginionych dzieł sztuki z Zatonia, szczególną uwagę zwrócono na:

  • Antyczny pomnik klęczącej Greczynki: Wyceniony na kwotę między 20 a 30 milionów złotych.
  • Antyczny sarkofag: Bez konkretnej wyceny, ale estymowany na 70 do 100 milionów złotych.

Władze a Kwestia Zaginionych Dzieł

Zainteresowanie sprawą zaginionych dzieł sztuki skłoniło mnie do skontaktowania się z Lubuskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz lokalnymi politykami, jednak odpowiedzi były nieliczne lub nieistniejące.

Odpowiedź Ministerstwa

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie było w stanie oszacować wartości antycznego posągu, podkreślając, że Muzeum Narodowe w Warszawie, jako instytucja kultury z osobowością prawną, zarządzana jest niezależnie.

Apel do Społeczności i Władz

W związku z zaginięciem cennych dzieł sztuki z parku w Zatoniu, zaapelowałem do społeczności oraz władz o większą uwagę na kwestie zabezpieczenia i odzyskania skradzionych artefaktów. Opisując sytuację w artykule "Ciężarówką po pałac", zwróciłem uwagę na problem kradzieży i dewastacji, który dotyka lokalne dziedzictwo kulturowe.

Wnioski i Dalsze Działania

Ochrona dziedzictwa kulturowego wymaga wspólnych działań – zarówno lokalnych władz, jak i społeczności. Zaginione dzieła sztuki z Zatonia są bezcennym skarbem, którego wartość przekracza materialne oszacowania. Nieustanne poszukiwania i starania o odzyskanie tych artefaktów są wyrazem szacunku dla naszej wspólnej historii i kultury.


Autor oryginału: Adam Fularz, przepisane przez Szt. Int.

Wydawnictwo Merkuriusz Polski

Komentarze

Popularne posty