Fwd: 17.11., godz. 17.00 - otwarcie wystawy "Szkło huty Niemen"


Otrzymałem:
Od: Muzeum Ziemi Lubuskiej | Rzecznik Prasowy
Date: wt., 9 lis 2021 o 14:18
Subject: 17.11., godz. 17.00 - otwarcie wystawy "Szkło huty Niemen"
To: Muzeum Ziemi Lubuskiej | Rzecznik Prasowy 


Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprasza w środę, 17 listopada 2021 roku (środa) o godz. 17.00 na otwarcie wystawy „Szkło huty Niemen". Prezentowana ekspozycja to przedsięwzięcie pokazujące dorobek szczególnej huty, której początki sięgają lat 90. XIX wieku i północnych Kresów. A jej wyroby, będące jednym z symboli II Rzeczypospolitej, do dziś poruszają wyszukaną formą, kolorystyką czy zdobnictwem. Pokaz przygotowany został dzięki współpracy z ludźmi, dla których kolekcjonerstwo stało się życiową pasją, chcących przy tym dzielić się swoją wiedzą i osiągnięciami. Obiekty, które pokażemy pochodzą ze zbiorów Juliusza Bołbota, Grzegorza Budzyńskiego, Ireneusza Matery oraz Michała Naglika.

Wystawa jest efektem połączenia czterech prywatnych kolekcji, z których zostały wybrane najciekawsze przedmioty wytwarzane przez hutę. Składa się nią 250 obiektów, wśród których zgromadzono przykłady galanterii szklanej wytwarzanej w okresie do 1914 roku, eksponaty prezentujące zakres produkcji z okresu międzywojennego – są to szkła dekoracyjne, stołowa galanteria szklana codziennego użytku oraz przedmioty okolicznościowe. Na ekspozycji przedstawiono również kilkanaście obiektów wyprodukowanych przez hutę w okresie tuż powojennym – a które bezpośrednio nawiązują swoja formą do produkcji z lat przedwojennych.

Wystawie towarzyszy wydawnictwo: "Katalog szkieł huty Niemen". Jest to reprint czteroczęściowego katalogu wyrobów huty Niemen, prezentujący 1828 modeli szkieł produkowanych przez zakład do roku 1939. Katalog ten zawiera podstawowy zakres produkowanych wzorów, natomiast nie uwzględnia modeli produkowanych tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej.

Pierwsza powojenna wystawa szkieł niemeńskich miała miejsce w roku 1981 w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, podczas której zaprezentowano zespół 150 wyrobów huty. Pokaz był efektem kilkuletniej pracy profesora Uniwersytetu Wrocławskiego Pawła Banasia, który jako pierwszy zainteresował się historią polskiego wzornictwa przemysłowego – w tym przypadku produkcją huty Niemen. W roku 1984 ukazała się jego publikacja wydana przez Muzeum Mazowieckie w Płocku pt. „Szkło Huty Niemen", zawierająca całą dostępną wiedzę na temat samego zakładu, jego właścicieli, jak również zakresu samej produkcji. Trzy lata później (1987) w tymże muzeum została zorganizowana kolejna wystawa szkieł niemeńskich. Zaprezentowano na niej obiekty pochodzące ze zbiorów białoruskich, obrazujące już powojenny okres produkcji huty, a także obiekty udostępnione przez polskie placówki muzealne oraz wypożyczone od osób prywatnych – ten zespół obiektów prezentował produkcję przedwojenną zakładu. Należy odnotować jeszcze jedno przedsięwzięcie wystawiennicze zorganizowane w roku 2013 przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku, gdzie zaprezentowane zostały szkła niemeńskie pochodzące ze zbiorów białoruskich (Muzeum w Grodnie oraz ze zbiorów huty Niemen).

Prezentowana ekspozycja jest pierwszym takim przedsięwzięciem po 1989 roku, w całości opartym o eksponaty znajdujące się w polskich prywatnych kolekcjach, prezentującym charakter produkcji huty Niemen, począwszy od czasów imperium rosyjskiego przez okres II Rzeczpospolitej oraz pierwsze lata powojenne – kiedy to nastąpiła zasadnicza zmiana charakteru produkcji zakładu. [Grzegorz Budzyński]

Kuratorem wystawy, która prezentowana będzie do końca lutego 2022 roku, jest dr Longin Dzieżyc.

Zapraszamy, podczas wernisażu – wstęp wolny.

                                                                                                         

 

 

Pozdrawiam
Alicja Błażyńska
Rzecznik Prasowy MZL

65-048 Zielona Góra
al. Niepodległości 15(..)

 

 



--
LargePrefPlaceholder-XKUz1MEJBwkOM

Komentarze

Popularne posty