W sprawie: wykopy pod mur przeciwpowodziowy wokół starego miasta w m. Krosno Odrzanskie
Od: WUOZ Zielona Góra <sekretariat.zgora na s. lwkz.pl>
Date: pon., 30 sie 2021 o 10:27
Subject: Re: wykopy wokół miasta Krosno Odrzanskie
To: Adam Fularz <adam na s. wieczorna.pl>
Sekretariat Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze
ul.Kopernika 1
65-063 Zielona Góra
tel. 68 324 73 90, 324 74 11
(..)
Do LwkzDzień dobry. Czy wykopy na terenie starego miasta w Krośnie są pod kontrolą archeologiczną? Ktoś kopie w grodziasku a dookoła miasta ma być mur przeciwko powodzi. Kto wydał zgodę na te prace? Kto to nadzoruje? Wg Dietera Legelmana jest to stolica Federacji Lugijskiej- dawne Lugidunum -główny ośrodek kultury przeworskiej w archeologii. Dokładne miejsce nie jest znane bo mapa K. Ptolemeusza to tylko minuty i stopnie a więc dokładność to 10 km.PozdrawiamAdam FularzPolish News AgencyDolina Zielona 24a Zielona GóraRedakcja krośnieńskaPort Gostchorze k. Krosna m/s AnaZalacznik; "
W czasach antycznych koło Zielonej Góry znajdowała się stolica antycznego państwa współpracującego z Rzymem. Mowa o Związku Lugijskim i jego stolicy, Lugidunum.
Fot. Wynik pracy zespołu badawczego TU Berlin- lokalizacja antycznych miast/ oppidiów na terenie Polski Zachodniej
Mapa woj. Lubuskiego w czasach antycznych pochodzi z serwisu kartograficznego Google.
Użytek mapy do niekomercyjnych celów edukacyjno- naukowych.
Geograficzne umiejscowienie antycznej stolicy zostało rozszyfrowane przez zespół klasycznych filologów, historyków matematyki oraz ekspertów od kartografii. Zespół naukowców odkodowujących antyczną sieć współrzędnych geograficznych obejmował specjalistów z departamentu Geodezji i Geoinformacji Technicznego Uniwersytetu Berlińskiego (TU Berlin). Grupa ta stworzyła mapę Europy Środkowej sprzed 2 tysięcy lat na podstawie mapy starożytnego kartografa Klaudiusza Ptolemeusza." -z archiwum internetowego redakcji
--
-------
Merkuriusz Polski
Polish News Agency polishnews.pl
Komentarze
Prześlij komentarz