W sprawie pałacu w Zatoniu

Pytania redkacji w sprawie pałacu w Zatoniu

do Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków


Pytanie:
Jestem autorem publikacji o architekturze K. F. Schinkla, twórcy projektu przebudowy pałacu w Zatoniu wg szeregu źródeł (choć inna część źródeł podaje inne dane, ale wiedzę w tym zakresie powinna mieć Eva Börsch-Supan).

"Przebudowa dworu wiąże się z nazwiskiem K.F. Schinkla"- podaje [1]. Lenné i Karol Fryderyk Schinkel niejednokrotnie pracowali razem- pisałem przed laty. Natomiast witryna Zamki Lubuskie [2] podaje " twórcą projektu przebudowy był sam Karol Fryderyk Schinkel(1781-1841), twórca pałacu Glienicke pod Poczdamem".

W jaki sposób władze LWKZ zapewnią że odbudowa pałacu w Zatoniu nawiąże do dziedzictwa i unikalnego charkteru tego wybitnego architekta, którego dzieła po dziś dzień przyciągają tysiące turystów na całym świecie? Czyż nie powinien być rozpisany międzynarodowy konkurs na projekt odbudowy? A co z wystrojem wnętrz? K. F. Schinkel miał także unikalny styl ściśle wzorowany na sztuce antycznej w zakresie wystroju wnętrz. Szereg jego autrstwa wnętrz jest zachowanych po dziś dzień.




Fot. Prace ze szkoły K.F. Schinkla. źródła: picshype.com, google.com

Bardzo trudno komuś, kto nie jest znawcą tej architektury, odtworzyć tak unikalny styl. Wymaga to moim zdaniem ogromnej wiedzy w architekturze starożytnej i szczególnego znawstwa. Uważam że tak trudne zadanie może przerosnąć zwykłego architekta jeśli o projekcie zadecyduje cena, a nie jakość, jaką można osiągnąć tylko w konkursie.




-- 

Komentarze

Popularne posty