Dychotomia Gniazd - georgia Krawiec - 18.11.2016, godzina 19:00


fragment pracy: georgia Krawiec: Dychotomia Gniazd - Rodzeństwa X,
para fotografii otworkowych stereoskopowych na papierze srebrowym. 201
3


Zapraszamy na wystawę Dychotomia Gniazd georgii Krawiec

Otwarcie 18.11, godzina 19:00 
Wystawa czynna do 11.12.2016 

Projekt Dychotomia gniazd podejmuje losy Śląska i jego mieszkańców od lat 70. XX wieku obrazując dramatyczny rozłam społeczności Śląska, jaki dokonał się w tym okresie, spowodowany falą masowej emigracji do Republiki Federalnej Niemiec. Proces ten doprowadził do podziału rodzin, rozdzielając rodzeństwa, małżonków, rodziców od dzieci, dziadków od wnuków. Krewni żyli w dwóch różnych systemach politycznych, w dwóch państwach, w różnych kulturach i obszarach językowych, co do momentu zniknięcia Żelaznej Kurtyny stanowiło próbę dla stabilności więzów rodzinnych. Przystąpienie Polski do Uni Europejskiej oraz większa mobilność społeczeństwa przełożyły się na ułatwienie funkcjonowania podzielonych rodzin, jednakże kontakty ich członków ograniczają się często do krótkich odwiedzin letnich czy bożonarodzeniowych; luka, którą po sobie zostawili emigranci, nadal istnieje.

georgia Krawiec pochodzi z podzielonej emigracją rodziny i wpisała w ten projekt swe osobiste doświadczenia: zna metody wzajemnej komunikacji rozdzielonych krewnych i funkcjonowanie rodziny jako całości na odległość, w czasie i w przestrzeni.

Wizerunki tworzące wystawę Dychotomia gniazd zostały utrwalone w domowym, kuchennym otoczeniu, w kontekście kojarzonym z ciepłem rodzinnym. Powstały przy pomocy aparatu otworkowego, archaicznego medium fotograficznego, pozbawionego soczewki, co wymagało od portretowanych długiego wyciszenia, głębokiego skupienia w trakcie naświetlania. Samotność braci i sióstr po jednej i drugiej stronie granicy jest dla widza czytelniejsza dzięki prezentacji prac w stereoskopach, aparatach, które pozwalają odwiedzającemu na wyjście z sytuacji galeryjnej i przeniesienie się w intymny świat portretowanych.

georgia Krawiec, ur. 1972 w Kędzierzynie-Koźlu, mieszka i tworzy w Warszawie i w Berlinie, zajmuje się przede wszystkim fotografią otworkową oraz technikami analogowej manipulacji obrazem. W swoich projektach analizuje problematykę tożsamości, tematyzuje spowolnienie i przemijanie oraz zajmuje się tematyką wszechobecnej inwigilacji i monitoringu jednostki oraz społeczeństwa.

www.georgiakrawiec.net


--

Galeria BWA
 | Al. Niepodległości 19 | 65-048 Zielona Góra | Tel./Fax 0048 68 325 37 26 | www.bwazg.pl | bwa@bwazg.pl | 
fb.com/bwazielonagora
Godziny otwarcia | wtorek: 10-15 | środa-piątek: 11-17 | sobota: 12-18 | niedziela: 11-17 | poniedziałek: nieczynne

Galeria BWA jest finansowana przez Urząd Miasta Zielona Góra
Patronat medialny: RTV Lubuska, TVP Gorzów Wielkopolski
Sponsor: P. W. Fast Sp. z o. o.
Specjalne podziękowania dla:
StampTeX

Jeśli nie chcesz otrzymywać materiałów promocyjnych od galerii BWA w Zielonej Górze możesz zrezygnować wysyłając pusty e-mail na ten adres w temacie umieszczając: NIE

Komentarze

Popularne posty