Otwarcie wystawy Zbigniewa Jujki - 19 VIII, godz. 17.00

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza...
19 sierpnia (środa) o godz. 17.00 na otwarcie wystawy Zbigniewa Jujki pt. Czarno na białym. Rysunek prasowy.

Zbigniew Jujka, nestor polskiej satyry i karykatury, przed niespełna miesiącem ukończył 80 lat. Z tej okazji Muzeum Ziemi Lubuskiej i Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry WINNICA, przygotowały ekspozycję prezentującą blisko 300 prac artysty. Wystawa jest już udostępniona zwiedzającym, a w przyszłą środę - 19 sierpnia br., w ramach Lata Muz Wszelakich, nastąpi spotkanie z twórcą.

Zbigniew Jujka zajmuje się przede wszystkim rysunkiem prasowym i poprzez niego komentuje najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne. Jego dewizą jest aby rysunek sam ze sobą się sprawdzał. Prace Jujki cechuje lapidarność i subtelność dowcipu. Jednocześnie śmieszą i wzruszają, pobudzają do refleksji i zastanowienia.

Zbigniew Jujka to artysta bliski Lubuszanom. Mimo że od wielu lat mieszka w Gdańsku, nadal jest silnie związany jest z regionem,  a Zieloną Górą szczególnie, czemu daje wyraz sławiąc nasze miasto w całym kraju i na świecie oraz chętnie prezentując tu swoje prace na wystawach

 

Zbigniew Jujka, jeden z najwybitniejszych i najbardziej cenionych polskich karykaturzystów, urodził w 1935 roku w Starym Targu na Powiślu (obecnie woj. Pomorskie). Jako karykaturzysta zadebiutował w roku 1953 na lamach „Gazety Zielonogórskiej” (poprzedniczka „Gazety Lubuskiej”), jeszcze przed rozpoczęciem studiów na Wydziale Architektury Wnętrz PWSSP w Gdańsku (obecnie ASP). Od tego czasu stworzył kilkadziesiąt tysięcy rysunków satyrycznych, opublikowanych w licznych czasopismach i dziennikach, również zagranicznych.

    Wydał ponad pięćdziesiąt albumów autorskich, zilustrował kilkadziesiąt książek. Jego prace publikowane były w wielu katalogach poświęconych polskiej i europejskiej satyrze, wydawanych w Polsce i za granicą.

    Uczestniczył w szeregu krajowych i zagranicznych wystaw satyry polskiej. Wielokrotny laureat Złotej Szpilki. W roku 2000 otrzymał nagrodę Eryk przyznawaną przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury – SPAK, a w 2003, 2004 i 2009 roku został uhonorowany Błękitnym Melonikiem Charliego w ramach Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku. W 2005 roku otrzymał srebrny medal Gloria Artis. W 2006 roku wyróżniony został Nagrodą Pomorską, odznaką Pro Ecclesia et Populo. W Ustroniu Morskim ma swoją ławeczkę, zwaną Ławą Satyry. Jest zdobywcą kilkudziesięciu nagród w międzynarodowych konkursach satyrycznych, między innymi w Montrealu, Berlinie, Ankonie, Bordigherze, Knokke-Heist, Skopje i Tokio.

     W latach 1989-1996 był prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Wielokrotnie przewodniczył bądź brał udział w jury konkursów satyrycznych.

     W roku 2009 otrzymał Nagrodę Kulturalną Miasta Zielona Góra oraz przyznawany przez Radę Miasta Gdańska Medal Świętego Wojciecha.

Czas trwania wystawy:
5 VIII - 30 VIII 2015

Kurator wystawy:
Alicja Błażyńska
tel. 601 56 57 26

Organizatorzy wystawy:
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry WINNICA

 

Komentarze

Popularne posty