Trzy Czte Ry! Performance! - sobota 28.02.2015

Trzy Czte Ry! Performance! Scena - miejsce wynegocjowane.

Zapraszamy w sobotę 28 lutego na dwa performance:
Przemysław Branas - Übung 
rozpocznie się o 6:30 rano, będzie trwał ok. 12 godzin.  Proces będzie można obserwować od godziny 12:00.
Maja Ziarkowska - 7, 6, 5. 4. 3, 2, 1… i?
rozpocznie się o 19:00 i będzie trwać 7 dni.






Übung

„ (…) Bo nawet jeśli zbliżymy się do policzenia ziarenek kilograma cukru, to i tak napotykamy nieprzekraczalną barierę: oprócz jako tako policzalnych kryształków, zostaniemy na koniec z niepoliczalnym cukrowym pyłem. Znaczeń i konotacji cukru jest wiele i na pewno mogą i powinny one zostać uruchomione w trakcie śledzenia performansu Przemka Branasa. Ale najważniejszy jest niewątpliwie sam proces, w trakcie którego kryształki cukru zmieniają swój status -- stają się zindywidualizowane, policzone i pogrupowane. Ten proces, z kolei, poprzedzony jest technologicznym procesem, który ekstrahuje i rafinuje cukier z buraka i poddaje go krystalizacji. Uzasadnione będzie skojarzenie z postępującą w nowoczesnych społeczeństwach indywidualizacją -- efektem przetworzenia "ciemnej masy" (nierzadko kojarzonej z tzw. buractwem) w autonomiczne, policzalne i oczyszczone z brudu (rafinowane) jednostki. A jednak pomimo indywidualizacji, nowoczesne społeczeństwo i tak pozostaje "masą". Co więcej, policzenie i posortowanie jednostek -- zaprowadzenie pewnego zmatematyzowanego, poddanego algorytmom porządku -- obnaża na koniec swoją słabość: oto oprócz widocznych społecznie jednostek, mających możliwość politycznej i społecznej artykulacji, zawsze pozostaje społeczny "pył", który wymyka się regulacji i kategoryzacji i nie ma (prawa) głosu. Warto też pamiętać, że choć formę kryształu uważa się zwykle za "szlachetną", to przecież cukier ma wiele postaci: może być pudrem, karmelem, watą cukrową czy prostu stać się niewidzialny po rozpuszczenie w wodzie."
Tomasz Sikora o performance Übung

Przemysław Branas (ur. 1987) – doktorant Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Absolwent Wydziału Intermediów ASP w Krakowie (Pracownia Sztuki Performance Artura Tajbera). Wystawy i uczestnictwo min: Indywidualna wystawa Czkawka, Galeria Re MOCAK, kuratorka E. Tatar, Festiwalu Sztuki Performance, MOCAK, Kraków; 15-ego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Akcji, Interakcje; Polish Performance Night, Le Lieu Gallery, Quebec, Kanada; stypendysta MKiDN 2013.
„Esencją mojej praktyki jest działanie na pograniczu różnych mediów, przełamywanie ich struktury. Używam performance, fotografii, wideo, instalacji i badań. Cenię sobie pracę warsztatową. W swojej praktyce odnoszę się do figury rzemieślnika w jej rozumieniu przedefiniowanym przez oświecenie.(…) Działanie prowadzące do powstania konkretnej pracy skoncentrowane jest na nicowaniu mediów statycznych w media performatywne.
Interesuje mnie aspekt polityczny i krytyczny sztuki, który rozumiem jako deklarację swojej postawy, nie tylko jako artysty, ale także osoby. (...)"
Przemysław Branas

nominacja: Waldemar Tatarczuk, Galeria Labirynt, Lublin



Bądź człowiekiem. Performance Mai Ziarkowskiej.




Performance 7, 6, 5. 4. 3, 2, 1… i?  to wydarzenie szczególne, trwające siedem dni. Maja nie będzie opuszczała sceny.
Maja Ziarkowska o swoim projekcie:
Jestem Maja. Maja Okamgnienie. Jestem człowiekiem. Człowiekiem, który przyjechał tu z Poznania. Mam swoje życie tam. I w paru innych miejscach. Mam swoje sprawy. Mam swoje problemy, które nazywam po prostu zadaniami do rozwiązania. Mam swoich ludzi, którzy czasem nazywają się znajomymi, czasem przyjaciółmi, a czasem, często nawet wrogami.  Czekam na was 28.02.2015 r. o godz. 19:00 w BWA w Zielonej Górze i przez kolejnych siedem dni do 7 marca w godzinach otwarcia Galerii. Zabierzcie ze sobą tylko to, co uważacie za niezbędne do życia. Będę tego bardzo potrzebować. Liczę na Was. Widzimy się. Na scenie - miejscu wynegocjowanym. Już niedługo. 7,6,5,4,3,2,1…

Start 28 lutego (sobota) o godzinie 19:00, akcja zakończy się 7 marca

Galeria BWA jest czynna w godzinach:
10.00 - 15.00 wtorek 
11.00 - 17.00 środa-piątek i niedziela
12.00 - 18.00 sobota 
oraz wyjątkowo w poniedziałek od 10 - 15.

Maja Ziarkowska (19.07.1990r.) 2009-2014-studia magisterskie na kierunku kognitywistyka, UAM Poznań, od 2013- studia licencjackie na kierunku intermedia UAP Poznań. Laureatka ubiegłorocznej FAMY. Autorka dwóch monodramów wystawianych na wielu przeglądach i scenach alternatywnych w Polsce. Jeden z nich, autorski projekt, nagrodzony Srebrnym Monodramem w 2012 roku na Ogólnopolskich Spotkaniach Jednego Aktora w Bydgoszczy. Instruktor obozów teatralno-aktorskich dla młodzieży. W 2011 roku zagrała w Berlinie w spektaklu pt. „Ambasada" z Teatrem Usta Usta z Poznania. Związana z Teatrem Porywaczy Ciał z Poznania. Jej pierwszy performance „BEZ ZOBOWIĄZAŃ" był prezentowany w ramach Performance-Art Jam Session w Dragonie w Poznaniu w 2012 roku.
Od 2013 roku studentka intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, gdzie eksperymentuje z nowymi środkami wyrazu. W swoich działaniach szczególnie ważna jest dla niej przestrzeń powstająca między artystą i widzem. Moment prawdy, na którym opiera całą swoją twórczość. Jej artystycznej aktywności przyświecają słowa Sloterdijk'a: "pierwotną wspólną aktywnością ludzką nie jest polowanie, seks, wychowywanie dzieci, i na pewno nie rolnictwo, hodowla czy przemysł ale wytwarzanie oddźwięku między tymi, którzy żyją razem.''

nominacja: Pracownia Działań Performatywnych i Multimedialnych UAP, Poznań

https://vimeo.com/119352049?from=facebook
https://vimeo.com/majaokamgnienie       

Trzy Czte Ry! Performance!


Odkrycie wieloznaczności słowa >> scena << jest odkryciem banalnym, ale jako takie ma swoją specyficzną i pociągającą urodę. Więc czym jest dla mnie >>scena<<? Miejscem też, ale prze wszystkim stanem świadomości i emocji, wyrozumowania i wyobraźni. *

W 2015 roku galeria BWA w Zielonej Górze obchodzi swoje 50. urodziny. Rocznicy towarzyszą dwie publikacje, opisujące istotne dla galerii i miasta cykle wystaw, sympozjów, spotkań artystów, krytyków i teoretyków sztuki - Złote Grono i Biennale Sztuki Nowej. 

Obie imprezy w konstrukcji programów wspomagały się zapraszając do współpracy autorskie galerie, profesorów i ich akademickie pracownie a także krytyków, którzy proponowali artystów czy interesujące ich problemy teoretyczne. Takie modelowanie programu zapewniało spotkaniom „świeżość", dynamikę a także pozwoliło włączyć do dyskusji peryferia, czy po prostu prowincje sztuki. Skorzystałam z tego schematu, zapraszając do udziału w projekcie Trzy Czte Ry! Performance! artystów zajmujących się sztuką performance. 

W module projektu pt.: Scena miejsce wynegocjowane wystąpią, m.in.: Małgorzata Michałowska, Przemysław Branas, Szymon Kula, Maja Ziarkowska, Zuzanna Czajkowska, Adam Gruba, Norbert Delman, Dariusz Kociński, Justyna Łoś, Agata Polny, Michał Fryc. 

W cyklu Trzy Czte Ry! Performance! znajdą się również: wykłady, pokazy filmów nawiązujące i reinterpretujące performance, o których w miarę upływu czasu będziemy Państwa informować. 

Trzy Czte Ry! Performance! stawia pytanie o zasięg, rozwój i rozpoznanie działań w ramach sztuki performance w Polsce. 

Artyści zostali nominowani przez: Waldemara Tatarczuka z Galerii Labirynt w Lublinie, Natalię Sielewicz z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Grzegorza Borkowskiego z Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Zbigniewa Sobczuka - kuratora niezależnego z Lublina oraz wykładowców z Pracowni Działań Performatywnych i Multimedialnych UAP z Poznania, Pracowni Sztuki Performance UAP Poznania, Pracowni Warsztaty Performance ASP Wrocławia, Pracowni Działań Audiowizualnych i Animacji AS ze Szczecina, Pracowni Działań Przestrzennych ASP z Warszawy, Zakładu Plastyki Intermedialnej UAM z Torunia, Pracowni Multimediów ASP w Łodzi.

* Parafraza wypowiedzi Wojciecha Kozłowskiego i Leszka Krutulskiego - Krechowicza z roku 1987, za: Przestrzeń społeczna. Historie mówione Złotego Grona i Biennale Sztuki Nowej, red. Piotr Słodkowski, wyd. Fundacja Salony, 2014, str. 281 przypis 9

kuratorka projektu: Aleksandra Ola Kubiak 

Studiowała edukację artystyczną na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. W latach 2001-2013 tworzyła z Karoliną Wiktor Grupę Sędzia Główny. W 2010 roku artystka wznowiła działalność indywidualną, w której przenosi doświadczenie z pola performance na pracę z udziałem publiczności. Interesuje się społecznym oddziaływaniem sztuki. Działalność indywidualną poszerza o obiekty, realizacje fotograficzne i wideo. Od 2012 roku jest doktorantką na Interdyscyplinarnych Studiach Doktoranckich Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, prowadzi zajęcia dydaktyczne na Wydziale Artystycznym w Instytucie Sztuk Wizualnych UZ w Zielonej Górze.  

Związana z Galerią BWA oraz Fundacją Salony z Zielonej Góry gdzie mieszka i pracuje. Jest laureatką wielu nagród i stypendiów, a prace Grupy Sędzia Główny oraz prace indywidualne artystki znajdują się m.in. w kolekcjach MSN w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta oraz w kolekcjach prywatnych. 


Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



          




--
Galeria BWA | Al. Niepodległości 19 | 65-048 Zielona Góra | Tel./Fax 0048 68 325 37 26 | www.bwazg.pl | bwa@bwazg.pl | fb.com/bwazielonagora
Godziny otwarcia | wtorek: 10-15 | środa-piątek: 11-17 | sobota: 12-18 | niedziela: 11-17 | poniedziałek: nieczynne

Galeria BWA jest finansowana przez Urząd Miasta Zielona Góra
Patronat medialny: TVP Gorzów Wielkopolski, ZielonaGora24.tv
Sponsor: P. W. Fast Sp. z o. o.
Specjalne podziękowania dla: Zielona Jadłodajnia, Apartamenty na Placu Słowiańskim, Drukarnia FORTIS,
StampTeX

Jeśli nie chcesz otrzymywać materiałów promocyjnych od galerii BWA w Zielonej Górze możesz zrezygnować wysyłając pusty e-mail na ten adres w temacie umieszczając: NIE

Komentarze

Popularne posty