Festiwal Zielony Czerwiec_Warsztaty pieczenia chleba na zakwasie

 

Dzień dobry,

niniejszym załączam.

 

 

****************

 

Wydarzenie :)

 

 

Pieczenie chleba na zakwasie_warsztat dla rodzin i nie tylko

w Piekarni Cichej Kobiety w niedzielę 23 czerwca w godz.13.00 - 17.00

Celem spotkania jest propagowanie zdrowego stylu życia poprzez spożywanie najlepszego dla naszego organizmu chleba na zakwasie. Pragniemy też pokazać, że przygotowanie zakwasu i zaczynu jest przyjemnością, a nawet zabawą, zaś aromat i smak chleba jest największą motywacją, by stał się codziennym doświadczeniem. Jest to również okazja do wypieku chleba żytniego, orkiszowego i bezglutenowego, okazja, którą dedykujemy każdemu, kto z różnych powodów praktykuje selektywną dietę, czy też lubi nowe smaki i wyzwania.. 

Przekonajmy się, że świadome kształtowanie zdrowego stylu życia poprzez zdrowe odżywianie jest prostą i wartościową decyzją. Dla wielu z nas ten proces rozpoczął się od pierwszego własnego bochenka chleba. Zdrowe pożywienie utrzymuje ciało w zdrowiu, zaś w zdrowym zadowolonym ciele zdrowy duch potrafi czynić cuda:)


Dlaczego chleb na zakwasie?

Dzięki fermentacji przebiegającej podczas produkcji zakwasu eliminujemy z ciasta związki niekorzystne dla ludzkiego organizmu (azotany, azotyny i toksyny pleśniowe). Rozpada się także kwas fitynowy wiążący w przewodzie pokarmowym żelazo, cynk, wapń i magnez i powodujący to, że w/w pierwiastki nie zostają wchłonięte przez organizm. Powstający w czasie kwaśnienia ciasta kwas mlekowy działa, z kolei, leczniczo na układ pokarmowy.

Jak upiec chleb żytni?

Składniki:
zakwas żytni
500 g mąki żytniej (warto zmieszać pół na pół 2 typy 700 lub 950 plus 2000)
200-280 ml ciepłej wody
2 łyżki dowolnego oleju (olej utrzymuje wilgotność)
1 łyżka (czubata) soli

ulubione dodatki: siemię lniane, sezam, słonecznik, ziarno dyni, orzechy

Przygotowanie:
do miski dodajemy porcję dojrzałego zakwasu i mąkę. Wyrabiamy ciasto na niskich obrotach robotem kuchennym, powoli, dolewając ciepłą wodę. Ciasto jest bardzo gęste, ciężkie, lepiące się, niezbyt apetyczne na tym etapie. Wyrabiamy ok 10 min, przykrywamy ściereczką na kwadrans.

Przygotowujemy foremkę do pieczenia (np. keksową), wyłkładamy pergaminem lub smarujemy olejem i obsypujemy otrębami.

Ponownie wyrabiamy ciasto, dodajemy sól, namoczone nasiona i przekładamy do formy.
Ciasto spryskujemy wodą, aby nie obsychało, i przykrywamy ściereczką. Odstawiamy w ciepłe miejsce, aby zwiększyło swoją objętość.

Po wyrośnięciu spryskujemy chlebek ponownie, można go ponacinać ostrym nożem, aby nie pękał niekontrolowanie, po czym wstawiamy do piekarnika wraz z miseczką wody lub kawałkami lodu. Po pierwszych ok.20-30 minutach wyjmujemy miseczką, można też przykryć wierzch kawałkiem pergaminu, aby się nie przypalał.

Piec ok. 60/70  min w zależności od wielkości. Po upieczeniu wyjmujemy z formy i studzimy na kratce. Chleb na zakwasie potrzebuje czasu na odparowanie. Po ok. 3 godz. zawijamy w lnianą lub bawełnianą ściereczkę.

Zastępując mąkę żytnią mąką orkiszową lub mieszanką mąk z różnych zbóż otrzymujemy adekwatny chleb, do czego zachęcamy. Warto przekonać się, że eksperymentowanie jest jedną z najprzyjemniejszych części naszego życia. 

http://www.zielonyczerwiec.zgora.pl/

https://www.facebook.com/pages/Zielony-Czerwiec-w-Zielonej-G%C3%B3rze/230342800316291?fref=ts

 

 

*********************

 

 

Pozdrawiam i zyczę przyjemnego popołudnia

 

 

Dorota Leligdowicz

szkolenia, doradztwo, coaching

_________________________

leligdowicz.pl

tel. 602 423 066

skype: dorota.leligdowicz


Komentarze

Popularne posty