Skandale w sztuce / Park Tysiąclecia / Euroshorts

Gorąco zapraszamy na nadchodzące wydarzenia
-------------------------------------------------------------
Wykład i promocja książki Magdaleny Ujmy "Sztuki wizualne. Sztuka i skandal" (Wydawnictwo Szkolne PWN, 2011):
Czwartek 10 maja, godzina 19:00

Wykład Skandale w sztuce skoncentruje się wokół zagadnienia skandalu w sztuce. Prześledzimy zmiany jego rozumienia, możliwe jego d
efinicje, a także przykłady najgłośniejszych, ale i nieoczywistych skandali z historii sztuki, a także sztuki najnowszej. Zastanowimy się także czemu skandale mogą służyć. Pretekstem do wykładu stało się wydanie książki poświęconej problematyce skandali w sztukach wizualnych (2011).

Książka „Sztuki wizualne. Sztuka i skandal” (2011) jest rodzajem wprowadzenia w historię sztuki i sztukę najnowszą. Traktując skandal i skandaliczność jako rodzaj pretekstu, omawia wiele dzieł z różnych epok i obszarów geograficznych. Dzięki niej można wejść w gąszcz wiedzy o sztuce, jej twórcach i jej dziełach. Skandale są tutaj rozumiane przede wszystkim jako przełomy w sztuce, wprowadzanie do niej nowości. Jak pisze wydawca: Książka omawia zagadnienia, które często bywają tematem anegdot dykteryjek, żyją osobnym życiem, niejako obok samych dzieł, które jednak pozwalają lepiej zrozumieć mechanizmy rządzące światem kultury i sztuki. Przedstawia wydarzenia artystyczne, które przez ludzi współczesnych artystom zostały uznane za skandal, a które miały znaczenie rewolucyjne i przyczyniły się do zmiany sposobu myślenia i przedstawiania pewnych tematów, koncepcji. Dzięki tej książce czytelnik będzie mógł inaczej spojrzeć inaczej na znane dzieła, inscenizacje teatralne, dzieła filmowe czy muzyczne i zrozumieć dlaczego to co dziś wydaje się „normalne” kiedyś budziło zgorszenie czy kontrowersje. 


Magdalena Ujma (ur. 1967) - historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka wystaw. Była związana z Muzeum Sztuki w Łodzi, kuratorka Bunkra Sztuki w Krakowie. Jest autorką esejów publikowanych m.in. w tomie Nowe zjawiska w sztuce polskiej po 2000 roku (CSW Zamek Ujazdowski Warszawa 2007) oraz Artystki polskie (WSPWN, 2010). Była m.in. współkuratorką wystaw o obrazie katastrof w sztuce współczesnej "Bad News" i "Last News" (odpowiednio Kronika, Bytom 2006 i Łaźnia, Gdańsk 2007, razem z Joanną Zielińską), cyklu poświęconego zagadnieniom mieszania się kultur i obcości we współczesnym świecie "Transkultura" (Bunkier Sztuki, Kraków 2006-2008, razem z Anną Smolak), kuratorką wystaw "Dziennik Polki" (Uppsala Konsert & Kongress i Instytut Polski, Berlin 2008), a także wystawy "Przekleństwa wyobraźni" (Bunkier Sztuki, Kraków 2010, razem z Karoliną Bujnowicz). Ostatnie wystawy, których była kuratorką, to: Elżbieta Jabłońska, "Nadzwyczaj(nie)udane dzieło" (BWA Olsztyn, Bunkier Sztuki, Kraków, 2011), Elżbieta Jablońska i He Chengyao "Próba rozmowy" (Labirynt, Lublin, 2011), a także Angelika Markul i Nicolas Delprat "W środku nocy" (Labirynt, Lublin, 2012). Prowadzi cykle warsztatów z krytyki artystycznej oraz własnego bloga "Krytyk sztuki na skraju załamania nerwowego" (www.magdalena-ujma.blogspot.com). Opublikowała książkę "Sztuki wizualne. Seria Sztuka i skandal" (WSPWN, 2011). Mieszka w Krakowie.
-------------------------------------------------------------

BWA Zielona Góra, Fundacja Salony oraz Urząd Miasta Zielona Góra serdecznie zapraszają

Park Tysiąclecia. Otwarte spotkanie dla mieszkańców
Piątek 11 maja, godzina 18:00

Drodzy Mieszkańcy!

Fundacja Salony, BWA w Zielonej Górze i Urząd Miasta Zielona Góra rozpoczynają właśnie projekt społecznej
 rewitalizacji Parku Tysiąclecia. Już w piątek o 18:00 w BWA odbędzie się pierwsze 
otwarte spotkanie dla mieszkańców, które zapowie dyskusje i wykłady, warsztaty 
z dziećmi i dorosłymi, a także spotkania z artystami i architektami – nad tymi 
wydarzeniami nasz zespół pracuje od listopada 2011 roku. W ciągu kolejnych 18 
miesięcy zaprezentujemy Wam przykłady najlepszych miejsc – parków miejskich 
oraz innych przestrzeni publicznych na świecie i wspólnie zastanowimy się jakie 
rozwiązania moglibyśmy zastosować w Parku Tysiąclecia. Światło, dźwięk, a może
 interaktywne instalacje pomogą nam uczynić to miejsce bardziej przyjaznym i 
atrakcyjnym?

Dzięki Waszemu zaangażowaniu przygotujemy listę propozycji i zmian dla Parku
 Tysiąclecia. Wszystkie wspólnie wypracowane postulaty zostaną zawarte w planie 
rewitalizacji tego miejsca, który podsumuje cały projekt. 
Zabierzcie do Parku najbliższych – znajomych, rodzinę, sąsiadów i opowiedzcie nam
 jaki powinien być Park Tysiąclecia. Wspólnie mamy realny wpływ na kształtowanie
przestrzeni wokół nas. Czekamy na propozycje, uwagi i wskazówki. To Wy jesteście 
w tym projekcie ekspertami!

Park Tysiąclecia
 
to park miejski usytuowany w centralnej części miasta. Już niedługo teren parku zostanie poddany gruntownej rewitalizacji - zgodnie z nowym projektem zagospodarowania. Zanim rozpocznie się ten etap, będziemy obserwować i komentować wydarzenia w Parku i wspólnie z mieszkańcami zastanawiać się jak w przyszłości powinno wyglądać i funkcjonować to miejsce.

Organizatorzy projektu: BWA Zielona Góra, Fundacja Salony & Urząd Miasta Zielona Góra
Projekt realizowany przy pomocy finansowej Urzędu Miasta Zielona Góra oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa.
Współpraca: Park Branitz w Cottbus, Instytut Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego

-------------------------------------------------------------

EuroShorts edycja 20 - maraton filmowy w Zielonej Górze:
Europejski Festiwal Fabuły, Dokumentu i Reklamy: Krótkie filmy, twórcze reklamy
 
Poniedziałek 14 maja, godzina 18:00

Zobacz program projekcji

Premierowe imprezy tegorocznej, 20 edycji Euroshorts - festiwalu krótkich filmów i twórczej reklamy, odbyły się w Gdańsku, w dniach 21-27 listopada 2011. W programie jak zwykle: międzynarodowy konkurs krótkich filmów, reklamy znanych twórców, goście z zagranicy i imprezy muzyczne. Przenosząc imprezę do Gdańska chcieliśmy w specjalny sposób uczcić jubileusz festiwalu.

Festiwal Euroshorts ma charakter objazdowy, w okresie 20 lat swego istnienia dotarł z krótkimi filmami do ponad 50 polskich miast, zgromadził w salach kinowych prawie pół miliona widzów. Na festiwalu prezentowane były filmy młodych filmowców z niemal wszystkich krajów świata, a także retrospekcje mistrzów, między innymi Petera Greenawaya, Romana Polańskiego czy Andrzeja Kondratiuka. Laureatami nagród Euroshorts byli: Magdalena Piekorz, Doug Conant, Michał Marczak, Lucina Gil, Olivier Klein, Filip Marczewski, Mike Vass, Marcos Buccini i inni twórcy. Wielu z nich wspomina Euroshorts jako ważny etap w swojej karierze.


--
Galeria BWA | Al. Niepodległości 19 | 65-048 Zielona Góra | Tel./Fax 0048 68 325 37 26www.bwazg.pl | bwa@bwazg.pl
Godziny otwarcia | wtorek: 10-15 | środa-piątek: 11-17 | sobota: 12-18 | niedziela: 11-17 | poniedziałek: nieczynne


Galeria BWA jest finansowana przez Urząd Miasta Zielona Góra
Patronat medialny: TVP Gorzów Wielkopolski, ZielonaGora24.tv
Sponsor: P. W. Fast Sp. z o. o.
Specjalne podziękowania dla: Zielona Jadłodajnia, Apartamenty na Placu Słowiańskim, Drukarnia FORTIS  M. Borowy Sp. j.

Jeśli nie chcesz otrzymywać materiałów promocyjnych od galerii BWA w Zielonej Górze możesz zrezygnować wysyłając pusty e-mail na ten adres w temacie umieszczając: NIE

Komentarze

Popularne posty