Zaproszenie z Galerii BWA ZG | Czas na komiks | wystawa współczesnego komiksu polskiego 02|12|2010



Galeria BWA serdecznie zaprasza w czwartek 2 grudnia o godzinie 19:00 na otwarcie wystawy "Czas na komiks".
Wystawa będzie czynna do 26.12.2010.

Image

artyści: Olaf Ciszak, Jacek Frąś, Krzysztof Gawronkiewicz, Adrian Madej, Krzysztof Ostrowski, Maciej Sieńczyk, Aleksandra Spanowicz, Benedykt Szneider, Jakub Rebelka, Przemysław Truściński

Kurator wystawy: Piotr Machłajewski

Wystawa współczesnego komiksu polskiego, przegląd dokonań wybitnych rysowników działających w obszarze „komiksu realistycznego". Zaproszeni do projektu artyści tworzą komiksy wysublimowane graficznie i narracyjnie, przełamują schematy fabularne, przebudowują język komiksu i przemycają do medium przeznaczonego dla masowego odbiorcy „treści artystyczne". Ekspozycja posłuży jako ilustracja, przyczynek do analizy, procesów zachodzących podczas umasawiania kultury, przenoszenia wzorców i technik gatunkowych z marginesów do głównego nurtu. Na wystawie zaprezentowane zostaną najnowsze komiksy zaproszonych artystów, pokażemy także wybór ich prac z lat ubiegłych. Eksponowane będą oryginalne plansze - szczególnie atrakcyjne wizualnie materiały przygotowywane do druku. Wśród prac pokazywanych na wystawie znajdą się komiksy dyplomowe Olafa Ciszaka, „Autobiografia" Jacka Frąsia, wybór z komiksów „Mikropolis", „Romantyzm", „Achtung Zelig!" Krzysztofa Gawronkiewicza, „Demokracja" i „Adi" Adriana Madeja, komiksy Krzystofa Ostrowskiego (m.in. „Plastelina"), Macieja Sieńczyka („Wrzątkun", „Włochate kolosy") i Aleksandry Spanowicz („Dekameron", fragmenty „Butów"), najnowsze prace Jakuba Rebelki („Zakonnice Zombie") oraz Benedykta Szneidera („Diefenbach"), zaprezentujemy również wybór z prac Przemysława Truścińskiego (m.in. „Piekło", „Wiedźmin", „Z przyczyn społecznych").

 

Olaf Ciszak (ur. 1977) absolwent jeleniogórskiego Liceum Plastycznego oraz WSP w Zielonej Górze. Grafik, twórca komiksów, storyboardów i animacji. Autor serii komiksów pt. „Karsten Stororz" (m.in. „Urban Chaos") oraz „Świat Stororza".

Jacek Frąś (ur. 1977) absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2001 roku zdobył - jako jedyny Polak - prestiżową nagrodę Prix Alph-Art Jeunes Talents na festiwalu komiksów w Angouleme (Francja). Zdobywca Grand Prix MFKiG w roku 2009 (wraz z Grzegorzem Januszem).

Krzysztof Gawronkiewicz (ur. 1969) absolwent warszawskiego Liceum Plastycznego, studiował na ASP w Warszawie (Wydział Architektury Wnętrz, Wydział Grafiki). Twórca komiksów: „Mikropolis" (cykl), „Tabula Rasa" (wraz z Dennisem Wojdą), „Achtung Zelig" (wraz z Krystianem Rosińskim) oraz „Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona"(wraz z Grzegorzem Januszem, seria przygotowana na zamówienie francuskiego wydawnictwa Glénat po zwycięstwie w pierwszej edycji Europejskiego Konkursu Komiksowego). Zdobywca Grand Prix OKTK w roku 1992 i 2000.

Adrian Madej (ur. 1977) absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Wielokrotnie nagradzany (m.in. Grand Prix OKTK w roku 1997 oraz Grand Prix MFK w roku 2006), twórca komiksów takich jak „Leszczu" oraz „Misja".

Krzysztof Ostrowski (ur. 1976) absolwent Wydziału Projektowania Ubioru Łódzkiej ASP. Wokalista i współautor teksów zespołu Cool Kids of Death. Tworzy komiksy („Pantofel panny Hofmokl", „Plastelina") filmy animowane, teledyski (nagroda specjalna na Yach Film Festiwal 2002) oraz ilustracje do gazet, książek i płyt. Zdobywca Grand Prix OKTK w roku 2001 (wraz z Dennisem Wojdą).

Jakub Rebelka (ur. 1981) studiował Akademii Multimedialnej i ASP w Gdańsku (dyplom w pracowni prof. Teresy Myszkin), malarz, grafik, rysownik komiksów. Twórca bardzo rozbudowanych graficznie komiksów (m.in. „Doktor Bryan", „Ester i Klemens", "Dick4Dick", „Oskar"). Zdobywca pierwszego miejsca w konkursie na OKTK w roku 2000 (wraz z Benedyktem Szneiderem).

Maciej Sieńczyk (ur. 1972) rysownik, ilustrator, twórca komiksów związany z miesięcznikiem „Lampa" oraz warszawską galerią Raster. Zilustrował m.in. trzy książki Doroty Masłowskiej, „Filtry" Adama Wiedemanna i wznowienie „Lubiewa" Michała Witkowskiego. Autor albumów komiksowych: „Hydriola" oraz „Wrzątkun".

Aleksandra Spanowicz (ur. 1966) absolwentka gdyńskiego Liceum Sztuk Plastycznych oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby). Autorka komiksów, okładek oraz ilustracje do książek. Laureatka Grand Prix OKTK w roku 1994.

Benedykt Szneider (ur. 1982) studiował na ASP w Łodzi, grafik, rysownik, twórca komiksow (mi.in. „Diefenbach", „Hildskjalf"). Zdobywca pierwszego miejsca w konkursie na OKTK w roku 1999 i 2000 (wraz z Jakubem Rebelką).

Przemysław Truściński (ur. 1970) studiował na WSP w Łodzi, jest współzałożycielem stowarzyszenia „Contur", a także wieloletnim współorganizatorem OKTK w Łodzi. Autor licznych komiksów opartych na eksperymentach formalnych (kolaż, fotografia). Twórca projektu graficznego gry komputerowej „Wiedźmin". Zdobywca Grand Prix OKTK w roku 1993.

 

Wystawie towarzyszy katalog

„Czas na komiks" to niezwykły album-katalog prezentujący komiksowe dokonania dziesięciorga młodych, ale już uznanych twórców komiksowych. Ich realistyczne i malarskie prace ukazują wszechstronność i bogactwo stylów we współczesnym polskim komiksie. Artyści ci tworzą komiksy wysublimowane graficznie i narracyjnie, przełamują schematy fabularne, przebudowują język komiksu i przemycają do medium przeznaczonego dla masowego odbiorcy „treści artystyczne". Katalog towarzyszy wystawie pod tą samą nazwą przygotowanej przez Piotra Machłajewskiego, która od sierpnia 2010 do lutego 2011 odwiedzi kolejno Jelenią Górę, Zieloną Górę i Wrocław. Ekspozycja posłuży jako ilustracja, przyczynek do analizy, procesów zachodzących podczas umasawiania kultury, przenoszenia wzorców i technik gatunkowych z marginesów do głównego nurtu. Na wystawie zaprezentowane zostaną najnowsze komiksy zaproszonych artystów, pokażemy także wybór prac z lat ubiegłych. Eksponowane będą oryginalne plansze - szczególnie atrakcyjne wizualnie materiały przygotowywane do druku. Część z prac - przede wszystkim komiksowych, ale i malarskich - została wybrana do zaprezentowania czytelnikom w postaci albumu-katalogu, którego świetna oprawa graficzna doskonale współgra z interesującą zawartością katalogu.

Opracowanie graficzne wystawy: Tomasz Płonka

Wystawę zrealizowano przy pomocy finansowej Miasto Jelenia Góra, we współpracy z BWA Zielona GóraBWA Studio Wrocław.

Wydawca katalogu: timof i cisi wspólnicy. Współwydawcy: BWA Jelenia Góra, BWA Zielona Góra, BWA Studio Wrocław.

Patronat medialny: Biuro, Format, Lampa, Ziniol, Nowiny Jeleniogórskie.

www.galeria-bwa.karkonosze.com


____________________________________________________________________________________________________

Przypominamy też, że już dziś o 19:00 otwarcie wystawy Izy Chamczyk " To już zostało nazwane: Wystawa malarstwa".

Image

Iza Chamczyk (ur. 1980) jest malarką, performerką, tworzy video i instalacje. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. W swoich kontrowersyjnych działaniach, niejednokrotnie prowokuje i balansuje na granicy nieakceptacji. Stawia trudne pytania o relacje pomiędzy sztuką a rzeczywistością, ideą a twardą materią.

Magda Zięba pisze o jej twórczości:"Ukończyła ASP we Wrocławiu spektakularną pracą dyplomową, „MALOWAĆ", która stanowiła połączenie malarstwa procesualnego z happeningiem. Działanie polegające na malowaniu w danym czasie i przestrzeni było żywym Obrazem, drogą ku przeżywaniu czasu świadomie w momencie kreacji.

Malarstwo uczyniła swoistym credo życiowym, chociaż, co paradoksalne, częściej pokazuje je jako oryginalną grę z widzem i rzeczywistością nie-malarską niż kolekcję konkretnych obrazów. Esencją jej twórczości jest skupienie na zwyczajnych elementach rzeczywistości, niezauważalnych, ale afektujących świadomość artystyczną. Poprzez wnikliwą obserwację tych nawet najmniej istotnych fragmentów świata materialnego dokonuje syntetycznych podsumowań. Mimo to, wystrzega się efektu dokończenia i dopracowania, pozostawiając malarstwo same sobie, niejako na pastwę widzowi i warunkom zewnętrznym.

Malarstwo jest dla Chamczyk żywym procesem, a dzieło malarskie powstałe jako twór fizyczny nie stanowi martwego obiektu sztuki, ale jest włączone w wymiar, generującego zmiany, czasu. Poprzez stosowanie różnorodnych mediów, jak i działania o charakterze performatywnym, jej twórczość wymyka się jednoznacznym interpretacjom i przekracza granice samego malarstwa. Substancje organiczne o charakterze destruktywnym czy też nowe media ożywiające strukturę jej obrazów, czynią jej prace malarskie dziełami konceptualnymi w swym przekazie, choć często zakotwiczonymi w świecie przedstawiającym."

www.izachamczyk.pl


--
Galeria BWA jest finansowana przez Urząd Miasta Zielona Góra
Patronat medialny: TVP Gorzów Wielkopolski, ZielonaGora24.tv
Sponsor: P. W. Fast Sp. z o. o.
Specjalne podziękowania dla: Apartamenty na Placu Słowiańskim, Drukarnia Fortis s.c.

Godziny otwarcia: poniedziałek: nieczynne | wtorek: 10-15 | środa-piątek: 11-17 | sobota: 12-18 | niedziela: 11-17

GALERIA BWA | AL. NIEPODLEGŁOŚCI 19 | 65-048 ZIELONA GÓRA | TEL/FAX 68 325 37 26 | WWW.BWAZG.PL | BWA@BWAZG.PL


Komentarze

Popularne posty