wystawa
O Artystce:
Malwina Hryńczak; urodzona w Lubaniu (1985). Zajmuje się projektowaniem graficznym, video, fotografią i malarstwem. Absolwentka Katedry Sztuki i Kultury Plastycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego (dyplom z wyróżnieniem w 2009 r.). Studiowała także w Dartington College of Arts. Na wystawie prezentuje dwa cykle prac - WAMPIRY i HAIKU.
„WAMPIRY są obrazem ukrytych fobii społecznych dotyczących homoseksualizmu, odmienności rasowej, etnicznej, religijnej oraz niektórych chorób. Każda praca porusza kwestię społecznych uprzedzeń, nietolerancji, stereotypów i pokazuje proces przypinania ludziom etykiet. Inspiracją do powstania moich grafik stał się mit wampira obecny w ludowych legendach całego świata. Ludowy wampir reprezentuje alternatywną wizję śmierci i zmartwychwstania, moralnie nieakceptowane zachowania, wyobrażenia i lęki dotyczące tego co wyparte. Ta Inność wampira równocześnie przejmuje grozą i fascynuje. W niektórych rejonach wierzenia w legendy o wampirach powodowały masową histerię i publiczne egzekucje osób podejrzanych o wampiryzm np. kogoś z dwoma palcami, niedoszłego samobójcy. Moje prace łączą nowoczesne techniki z formą tradycyjnego obrazu, ponieważ problemy, które poruszają są tak stare jak malarstwo.
Drugi cykl - HAIKU jest interpretacją na temat japońskiej formy poezji. Haiku to obrazek, szkic, notujący aktualny stan jakiegoś wycinka świata. Poeta ogląda świat w lustrze, w strofach panuje oszczędność słów, ruchu, a forma tych słów i przedmiotów wyraża niedopowiedzenie, a czasem wieloznaczność.
Zgodnie z zasadami japońskiej sztuki w HAIKU, w smutku, jaki w nim brzmi, trzeba odnaleźć żart, uśmiech łagodzący powagę poruszanych spraw. Żart wnosi nieoczekiwaną sytuację, łączy nie pasujące do siebie obrazy.
Strofy wykorzystane w pracach są tworzone podobnie jak haiku w przeszłości. Układane były podczas rodzinnych zebrań (analogia do zebrań poetów japońskich ) lub też komponowane indywidualnie.
W japońskim haiku poszczególne słowa mogły być zapisane znakami o podobnym dźwięku, lecz innym znaczeniu. Ich treść stawała się wtedy bogatsza, w jednym znaczeniu istniało kilka pojęć. Podobnie jest w HAIKU, gdzie autorka starała się zawrzeć zwięzłość formy, pozostawiając jednocześnie szerokie pole dla wyobraźni czytelnika oraz nikłe uczucie tajemniczości."
Malwina Hryńczak
Wystawa potrwa do 20 listopada 2010
Kuratorem wydarzenia jest Igor Myszkiewicz (zpap-igor@tlen.pl)
Galeria Twórców Galera
www.galera-wystawy.blogspot.com
tel. 607508214
Piekarnia Cichej Kobiety
ul. Fabryczna 13
Zielona Góra
Komentarze
Prześlij komentarz